GiresunKültür - Sanat

AHMET KAÇAR’IN KİTABI VAR…

Görele’li ünlü şair ve güfte yazarı Ahmet Kaçar’ın hayatı kitaplaşıyor. 

Kaçar’ın bütün şiirleri, hayatı ve sanatı, kadim dostu sanatsever Yaşar Çakır’ın desteğiyle  Gazi Üniversitesi  Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir tarafından kaleme alınarak kitap haline getirildi.

"Şiire Adanmış Bir Ömür- Ahmet Kaçar -Bütün Şiirleri, Hayatı ve Sanatı" adıyla hazırlanan kitap yaklaşık 400 sayfadan oluşuyor.

2014-794-2

İLK KİTAP KAÇAR'A..

Görele Sağlık Köyündeki evinde Kaçar'ı ziyaret ederek çalışmayı sunan Prof. Dr. Demir, yayınlanması için onay aldı.

Kitapla ilgili görüşlerini açıklayan Demir, “Bugüne kadar 100’e yakın kitap hazırladım. Ama üzerinde bu kadar çok keyif aldığım bir çalışma olmadı. Kaçar Türkiye’nin yetiştirdiği ender değerlerden biri. Bu kitabın hazırlanmasından büyük bir haz duydum. Üstadımızın bestelenip notaya alınmamış eserlerinin notaya alınması için Gazi Üniversitesinden alanında uzman kişilerle görüşeceğim. ”dedi.

Ziyarette, ünlü klarnetçilerden Çorlulu Savaş’ın Kaçar’ın güfte yazarlığını yaptığı “Unut Beni” ve “Anar Ömrümce” başta olmak üzere çeşitli parçalarını çalması Kaçar’ı oldukça duygulandırdı. Klarnetçi Savaş’ta Kaçar gibi büyük bir üstadı tanımaktan duyduğu mutluluğu belirterek eserlerini çalmaktan büyük keyif aldığını söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir