GiresunKültür - Sanat

AHİLİK KUTLAMASI ÇAYIRKÖY’DEYDİ…


Ahilik haftası kutlamaları çerçevesinde Piraziz’de yapılan törende konuşan Vali Hasan Karahan, Ahiliğin kültürümüzün parçası olduğunu belirterek “Önemli olan konuşmaktan anlatmaktan ziyade Ahilikle ilgili söylenenleri hayatımıza tatbik etmek” dedi. 
Piraziz  Çayır Köyünde yapılan programda köy muhtarı Vahit Aslan, İl Özel İdare Kültür Müdürü Mehmet Fatsa, Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu ve Kaymakam Hüseyin Çam günün anlam ve önemiyle ilgili birer konuşma yaptı.
Ahiliğin canlandırılarak devam ettirilen bir gelenek ve kültür olduğunu belirten Vali Karahan,  “ Önemli olan Ahilikle ilgili bu söylenenlerin hayatımıza tatbik edilmesidir. Bu söylenenler  bizim milli ve manevi değerlerimizdir. Eline beline ve diline sahip olacaksın. Kendin için istediğini başkası içinde isteyeceksin. Kendin için istemediğini başkası için de istemeyeceksin. Bunu hayatın her alanında uygulamak lazım. Bunların bizim şahsiyetimizin parçası olması lazım. Geçmişimiz gerçekten gurur vericidir. Bu gelenek yıllardan beri yaşatılıyor. İnsanlarımız bu coğrafyayı baki kılıyorlar. İnşallah kıyamete kadarda bu bayrak bu memleket bu topraklar üzerinde dalgalanacak. Bunu yaşatacağız. Bu azim ve kararlılıktayız. Biz Ahilikte bu anlamada önemli esnaf ticaret erbabı üretici kardeşlerimiz. İnsanlar her şeyi kendileri yapamayacaklarına göre birileri bu işlere aracılık edecek, üretecek, üretilen bu ürünleri satacak. Burada en önemli olan ahlaktır, helal kazançtır. Kul hakkına girmemektir. Hakketmediğimiz şeylere elimizi uzatmamaktır. Eğer bunu yapabiliyorsak zaten pek çok şey kendiliğinden çözülüyor. Ahiliğin tanımında tabi pek çok bize kadar devam eden kültürel mirasları vardır. Ahilik kaynaşmaktır, dayanışmaktır, kardeşliktir. Fakire fukaraya garibe guruba ya el uzatmaktır. Bunları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü bunlar bizim milli kimliğimizin bir parçasıdır.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Karahan, yılın ahisi Talip Emiroğlu adına Köksal Özdemir’e bir plaket verirken, Köy Muhtarı Vahit Aslan tarafından günün anısına Sayın Valimize bir plaket takdim edildi.

2014-980-5
Tören sonunda son Osmanlı ulemalarından Müderris Ali Efendinin Türbesinin açılışı gerçekleştirildi. Müderris Ali Efendi Bozat’ta kurduğu medresede  bir yandan öğrenci yetiştirirken, diğer yandan şimdi Bozat merkezinde bulunan Cuma Camiinde halka vaaz ve meşihatlarda bulunmuştur. Tefsir ilmi konusunda bilgisi nedeniyle halk arasında müfessir olarak anılan Ali Efendi 1812 yılında vefat etmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir