Giresun

AFGANLILAR GİRESUN’DA…

BALTAOĞLU, GİRESUN'A AFGAN MÜLTECİLER YERLEŞTİRİİLDİĞİNİ YAZDI

Gazateci Namık Baltaoğlu, Giresun' yerleştirilmeye çalışan mültecilerin izini sürdü. Giresun'a Suriyelilerden önce Afganlıların getirildiğini, yaptığı araştırmayla ve bir otel çalışanından aldığı bilgilere dayandırarak anlatan Baltaoğlu, köşe yazısında şunları yazdı:

AFGANLI VE SURİYELİ MÜLTECİLER!

Bir süre önce ulusal basında ‘Suriyeli mülteciye Karadeniz açılımı’ ya da ‘Suriyeli mültecilerin bir bölümü Karadeniz’e yerleştirilecek’ şeklince haberler yer aldı.

Bu haberleri başta AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli olmak üzere bazı AKP kurmayları yalanlasa bile insan bayağı kıl kapıyor.

Mesela ben çok kıllandım!

Neden diye sorarsanız anlatayım…

Sözkonusu haberlerin tamamında Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin, Suriyeli mültecilerin yerleştirileceği iller olarak gösterilirken, Başbakan’ın memleketi Rize yer almamış.

Peki bu haberler ve ardından yapılan açıklamalar Giresun’da nasıl yankılandı?

Bu haberlerde ‘İçişleri Bakanlığı iltica etmek isteyen Suriyelilere Karadeniz illerini de açmaya karar verdi’ şeklinde net ifadeler kulanılması dikkat çekiciydi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan , İçişleri Bakanı’na “Neden Rize hariç?” diye sordu.

Ve şu eleştirileri yaptı: “Sayın Başbakan bunları Suriye’den davet ediyor, en çok davet etmesi gereken il de Rize olmalı. İçişleri Bakanlığı, Suriye’den gelip iltica talebinde bulunan yabancılara, vatansız olanlarla ilgili genelge yayımladı. Genelgede, Karadeniz’de Zonguldak’tan Artvin’e kadar bütün sahil illerine iltica talep eden yabancıların yerleştirileceği belirtiliyor. Bir il hariç; o da Rize.”

Ey millet, bakınız burada İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeden söz ediliyor. Her ne kadar “Böyle bir şey yok” açıklamaları yapılsa da bu işte bir bit yeniği var.

Bazı duyarlı ve dikkatli vatandaşlar Suriyeli mülteci meselesinden sonra, Nurettin Canik’linin “Seka arazisine 2 bin 500 konut yapılacak” açıklamasına dikkat kesildi!

Şimdilerde “Yoksa oraya Suriyeliler mi yerleştirilecek?” soruları soruluyor.

“Bunların içinde El Kaide’cisi, PKK’lısı, hırsızı, ursuzu da vardır şimdi. Karadeniz’in huzurunu mu bozacaklar?” diyenlerin sayısı da az değil.

Şimdi siz söyleyin, “Ben bu işten çok kılandım” derken haksız mıyım?

AFGANLAR GİRESUN’A MI YERLEŞİYOR?

Bakınız bu ara başlığı atarak gündem yaratma peşinde değilim. Söylenenlere ve iddialara göre Giresun’a Suriyelilerden önce Aafganlı mülteciler yerleştirilmeye başlanmış.

Bunu bizzat bir otelde çalışan vatandaş söyledi…

20 gün kadar önceydi, Atatürk Meydanı’nda Ufuk Kekül ile birlikte oturuyoruz. Yanımıza bir vatandaş geldi ve söze, “Giresun’a 3’er 5’er Afganlı mülteciler yerleştiriliyor” dedi.

‘Hemşerim sen ne dediğinin farkında mısın?’ diye sorduğumuzda cevabı, “Evet farkındayım” oldu ve devam etti: “Bakınız ben bir otelde çalışıyorum, bizim otele küçük gruplar halinde Afgan aileler geliyor. Bu mültecilerin bir süre sonra Giresun’a yerleşmelerine imkan tanındığı söyleniyor. Çünkü bunların turist olması imkansız. Zaten bizim otel de turistlerin kalacağı bir yer değil. Bu da bir yana, giden Afganlıların yerine başkaları geliyor. Bunları yazın kardeşim.”

İşte yazıyoruz; ortada vahim iddialar var, şimdi bu sorulara birilerinin cevap vermesini bekliyoruz.

Giresun’da bir otelde çalışan vatandaşın bu iddiaları doğru mudur?

Suriyeli mülteciler konvoy halinde gelemeyeceğine göre, Giresun’a ve diğer Karadeniz illerine küçük gruplar halinde mi yerleştirilmeye başlanacak?

Tamam, “Böyle bir şey yok” deniliyor fakat bu durumda İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi de neyin nesi oluyor?

İlerleyen zaman içinde Giresun’a Suriyeli mülteciler de yerleştirilmeye başlanırsa bunun hesabını kim verecek?

Giresunlular olarak bu soruların cevabını ivedilikle bekliyoruz.

(Not: Bu yazı CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanı Ömer Mustafa Yılmaz’ın açıklamasından önce yazılmıştır. Yılmaz’ın mültecilerle ilgili yönelttiği sorular vatandaşların söylemlerini ve ortaya attığı iddiaları doğrular niteliktedir. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir