Giresun

ADD: “FETO’NUN SİYASİ AYAĞI ORTAYA ÇIKARILMALIDIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Giresun Şubesi Başkanı Oğuzcan Özdemir 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Özdemir 15 Temmuz Darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu basın açıklamasında,  “ Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi oldukça, 15 Temmuz’ların yaşanması her zaman olanaklıdır. Çare Atatürk’ün laik ve demokratik Cumhuriyetini yeniden yaşama geçirmektir. 15 Temmuz gecesi, CIA desteğiyle, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, devletin neredeyse tüm kurumlarına sızan FETÖ mensuplarınca yapılan darbe girişiminin yıl dönümünde, bu girişimi yapanları ve buna fırsat hazırlayanları bir kez daha lanetliyoruz” dedi.

KABUL EDİLEMEZ OLAYLARDIR

“15 Temmuz, ülkemiz için çok önemli derslerle doludur” diyen  Oğuzcan Özdemir, şunları söyledi: “ Başta Atatürk’ün kan pahasına kurduğu TBMM olmak üzere, kamu kurumlarının bombalanması, ordumuzun zaaf içinde gösterilmeye çalışılması, emniyet güçlerinin karşı karşıya getirilmesi kabul edilemez olaylardır. Bu olaydan, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, hükümetin yeterli dersleri çıkarmadıkları görülmektedir. Bunun birinci göstergesi, Anayasa değişikliği ile darbe girişimine karşı direnen Gazi Meclis’ in yetkilerinin kaldırılması ve egemenliğin tek kişide toplandığı bir tek kişi rejimine geçilmesi olmuştur. Böylece ülkemiz, tek kişinin kandırılması halinde yaşanabilecek facialara açık hale gelmiştir.

İkinci göstergesi ise 1923’lerde Mustafa Kemal önderliğinde inşa edilen uluslaşma sürecini yıkmaya yönelik devrim karşıtı çabaların devam ediyor olmasıdır. Biliyoruz ki, bir ülkede yaşanan olumlu-olumsuz tüm olaylardan en başta siyasi iktidar sorumludur. Hepimiz biliyoruz ki, AKP iktidarı boyunca Yüksek Askeri şura toplantılarında irticai faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen subayların tasfiyesi engellenmiştir. Daha da kötüsü; iktidarın yabancı istihbarat örgütleri ve Fethullahçı yapı ile birlikte el ele sürdürdüğü Ergenekon-Balyoz operasyonlarıyla, Ordumuz içinde Atatürk Devrimlerine ve demokrasiye bağlı subaylarımız tasfiye edilerek dengeler alt üst edilmiş, devrimci uyanıklık örselenmiştir”.

YAPILMASI GEREKENLER
 Özdemir “ Adeta dokunulamayan FETÖ nün siyasi ayağı derhal ortaya çıkarılmalıdır, Her türlü etnik, mezhepsel ayrıştırıcı politikalar bir kenara bırakılmalı, Cumhuriyet rejiminin sağladığı eşitlik ve özgürlük olanaklarına sıkı sıkıya sarılmalı, bu anlamda, 16 Nisan halk oylaması ile saraya verilen egemenlik, saraydan alınarak yeniden Türk Milletine verilmelidir. Siyasi partiler başta olmak üzere, demokratik kitle örgütleri ve tüm kişi ve kurumlar, PKK, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı ortak tavır alabilmeli, terör uzantıları tüm kamu kurumlarında tespit edilmeli, ancak bu kişilerin yerlerine yeni bir siyasal İslam’a anlayış yerine, kıdem ve liyakati gözeten, hakkaniyetli, yurtsever, Cumhuriyet değerlerine bağlı kadrolar getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir