Ulusal

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL’E GÖRE RABİA NAZ SORUŞTURMASI TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı Giresun Başsavcılığının titizlikle yürüttüğünü ve her ihtimali değerlendirdiğini bildirdi.

Gül, Twitter hesabından, 12 Nisan 2018’de yaralı halde bulunan ve tedavi için kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatanın ölümüne ilişkin Giresun Başsavcılığının basın açıklamasını paylaştı.

“Rabia Naz hakkında Giresun Başsavcılığı, soruşturmayı titizlikle yürüterek her ihtimali değerlendiriyor.” ifadesini kullanan Gül, süreci kendilerinin de yakından takip ettiğini vurguladı.

Gül, “Olayı aydınlatacak olan yegane merci savcılık makamıdır; güveniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başsavcılık açıklamasında, “Kamuoyunun ve acılı babanın Rabia Naz’ın ölümü konusunda hiçbir karanlık nokta kalmaması yönündeki hassasiyetini anlıyor ve saygıyla karşılıyoruz. Bu hassasiyete uygun olarak devam eden soruşturma sürecinde, dayanaksız iddialara ve kaynağı belirsiz söylentilere itibar edilmemesini kamuoyunun takdirine saygıyla sunuyoruz”denildi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaklaşık bir yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan ile ilgili Başsavcılık açıklamasında, soruşturmada atılan adımlar da belirtildi. Açıklamada, “Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 ay önce meydana gelen ve küçük Rabia Naz’ın ölümüyle sonuçlanan üzücü hadise ile ilgili basında ve sosyal medyada yer alan, somut olayla ilgisi bulunmayan iddialar üzerine yeni bir açıklama yapılmasında yarar görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Başsavcılık olayla ilgili devamında şunları paylaştı:

12/04/2018 günü saat 17:35 sıralarında küçük Rabia ikametinin önünde yaralı şekilde bulunmuş; tedavi için kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir. Olayla ilgili soruşturmaya derhal başlanmış, olay yeri incelemesi ve otopsi işlemleri hızla yerine getirilmiştir. Soruşturma halen devam etmektedir.

Soruşturma kapsamında bütün iddia ve ihtimaller titizlikle değerlendirilmektedir. Olayın bir trafik kazası olabileceği yönündeki görgüye dayanmayan iddialar da bu kapsamda değerlendirilmiş ancak bu iddialar elde edilen bulgularla doğrulanamamıştır. Olay yerinde yapılan incelemelerde kan izi, fren izi ve araç çarpmasına ilişkin herhangi bir delil ve emare bulunamamıştır.

Olay yerinde bulunan Rabia’ya ait ayakkabıların altında beyaz çimento veya alçıya benzer izler bulunmuştur. Olay yerinde yapılan incelemede, ölenin ikametinin bulunduğu binanın çatı kapısının açık olduğu, kapının arkasında bir beyaz çimento torbasının bulunduğu, zeminin farklı yerlerinde de beyaz çimento kalıntılarının yer aldığı görülmüştür. Ölenin okul çantası, çatı kapısının sol tarafında bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir