GiresunManşet Üstü

ACARA BAŞBAKANI GİRESUN’DAYDI…

Karadeniz gezisi kapsamında Giresun'a gelen Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze Vali Hasan Karahan'ı makamında ziyaret etti.

Vali Hasan Karahan, Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Ümit Yüksel Berber ve İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak tarafından karşılanan Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, polis mangasını, Türkçe  'Merhaba polis' diyerek selamladı.2013-1521-4

Valilik Şeref Defterini imzalayan Khabadze, ardından makamda ağırlandı. Burada yaptığı açıklamada, Ziyaretinin amacının mevcut ilişkilerin pekiştirilmesi, eğitim kültür, ekonomi ve turizm alanlarında işbirliği yapmak olduğunu söyledi. Başbakan Khabadze, ilk ziyaretlerini Artvin, Rize ve Trabzon'da yaptıklarını belirterek, insanlar arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğunu kaydetti.

İkinci ziyaretinin Samsun, Ordu ve Giresun olduğunu kaydeden konuk Başbakan, "Bu ziyaretlerimizle ilişkilerimizi daha çok geliştirerek, geleceğe dönük programlar yapacağız. Yaptığım ziyaretlerde Gürcistan'dan bölgeye göç eden vatandaşlarımızla görüştük. Aynı zamanda yatırımcı ve işadamlarıyla çeşitli temaslarımız oldu" dedi. 

Acara Başbakanı Khabadze ve heyetini ağırlamaktan mutlu olduğunu kaydeden Vali Karahan da "Son durağınız olan Giresun'un önemli özellikleri var. Sizlerle dostluğumuz ve güzel ilişkilerimiz bulunmaktadır. Bu ziyaret umarım mevcut dostluğumuzu daha da geliştirmesine vesile olur. Ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimiz devam eder. Sizleri yabancı bir heyet olarak değil, dost bir komşu olarak kabul ediyoruz. Ben de baba tarafından Artvin Şavşatlyım. Bu ziyaret bir başlangıçtır. Sizleri yine bekliyoruz." diye konuştu.

Daha sonra Vali Karahan, konuk Başbakana fındık ürünlerinden oluşan hediye seti vererek yakasına çotanak rozeti taktı. Konuk Başbakan Khabadze de Vali Karahan'a tarihi kazılarda 14.yy'a ait bir heykelin kopyasını ve Acaristan'ı tanıtan bir kitap hediye etti

Başbakanın ziyaretineİ Acara Özerk Cumhuriyet Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Gia Tavamaishvil, Başbakanlık Müsteşarı Tariel Lebanıdze, Gürcistan'ın AnkaraBüyükelçisi Irakli Koplatadze, Acara Özek Cumhuriyeti Hükümeti Protokol Dairesi Başkanı Irakli Beridze, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze, Başkonsolos Yardımcısı Giorgi Qushıtashvili ile Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri Osman Çalışkan eşlik etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir