GiresunUlusal

ABD’Lİ RUSELL,GİRESUN’DA YABAN KEÇİSİ VURDU

Av dönemi öncesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce tespit edilen alanlarda av turizmi yapılıyor.

Bu kapsamda; 2013-14 Av Turizmi kapsamında Giresun’da 6 adet Anadolu Yaban Keçisi (capra aegagrus) avı yapıldı.

Bunlardan 3 adeti Alucra/Gürçalı köyü ve çevresindeki avlakta, diğer 3 adeti ise Şebinkarahisar/Dereköy ve çevresindeki gerçekleştirildi.

2014-162-2.jpg3126.02.201431

Bu konuda yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde, Şebinkarahisar ve civarındaki avlakta, kota tahsisi bulunan avcılık için anlaşmalı seyahat acentesi tarafından ilimize getirilen yabancı uyruklu Amerikalı Russell Lee Brines isimli avcı/turiste dönük bir av organizasyonu düzenlenmiştir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğünün gözetiminde düzenlenen bu av organizasyonunda, olgunlaşmış bir adet Anadolu Yaban Keçisi (capra aegagrus) avı, 22 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşmiştir. Boynuz uzunluğu 132 cm. olan bu yaban keçisi avından yaklaşık 6.000 TL avlanma ücreti elde edilmiştir. Bu ücretten, avlak alanı kapsamında bulunan köy tüzel kişiliklerine de elde edilen gelirlerden koruma, bakım ve üretim hizmetleri karşılığı olarak bir katılım payı verilecektir.

Giresun Şube Müdürlüğünde, kota uygulaması kapsamında yerli ve yabancı avcılara dönük av turizmi, içinde bulunduğumuz bu av döneminde de devam edecektir”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir