Giresun

AAAAA… MEHMET GELDİ TBMM’DE KONUŞTU!..

TBMM’de Giresun’un sorunlarını dile getirmediği için eleştirilen ve bugüne kadar yazılı sözlü soru önergesi vermeyen ve tek bir kanun teklifi bulunmayan Ak Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, sonunda konuştu. Geldi, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada hükümetin fındık ve Fiskobirlik konusunda uyguladığı politikaları değerlendirdi.    CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmet’in verdiği soru önergesi aleyhinde söz alan Mehmet Geldi ,hükümetleri döneminde fındık, fındık üreticisi ve FİSKOBİRLİK’in korunduğunu ve korunmaya devam edeceğini belirtti.

Geldi, doğrudan gelir desteğiyle verilen ödemeleri katarak fındık fiyatlarının 3,5 dolarla 4,5 dolar arasında bir seyir takip ettiğini iddia ederek, “Fındığın Ak Parti döneminde tarihte görülmemiş seviyelerde değerini koruduğunu ve her zaman en güçlü ürün olma vasfına sahip olduğunu ve üreticinin memnuniyetinin  gerçekten en üst düzeylere taşındığını göreceğiz”dedi..

,FİSKOBİRLİK'in 2006 yılından bu yana ödeyemediği borçlara da değinen Mehmet Geldi,  50 bin tonluk fındığın, yağlık için TMO tarafından FİSKOBİRLİK'e aktarılmasının kararlaştırıldığını 28.500 tonu aktarıldığını söyledi.

Ak Parti Milletvekili Mehmet Geldi,“Şu anda birliğin 17 milyon TL lik üretici borcu henüz ödenmemiş durumda  ve amaca uygun olarak kullanılmama gerekçesiyle yağlığa ayrılan fındığın aktarımı durduruldu. Hazine Müsteşarlığının kontrolörlerince yapılan kontrolleri sonucu, denetimleri sonucu,( şu anda bu raporların hazırlanmış olduğu ve olumlu istikamette gittiği yönünde bilgiler var ama raporu elime geçmediği için net açıklayamıyorum) muhtemelen önümüzdeki günlerde buradan olumlu gelecek cevapla 21 bin 500 tonun TMO'dan FİSKOBİRLİK'e aktarılması söz konusu olacak ve birlik borçlarından büyük oranda kurtulacak”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir