Giresun

KESK VE ADD’DEN BOĞAZİÇİ DESTEĞİ

"Kumpasçıların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında, diz çökmeyen gençlerimizin yanındayız!"

Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektör atanması süreciyle başlayan akademisyen ve öğrencilerin tepki eylemlerine Giresun’dan da destek geldi. Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Şubeler Platformu’nu oluşturan sendikaların basın açıklaması Atatürk meydanında gerçekleşti. 

KESK VE ADD'DEN BOĞAZİÇİ DESTEĞİ

Etkinliğe CHP Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş’ın yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği Giresun Şubesi Başkanı Oğuzcan Özdemir, yöneticiler ve gençlik kolu üyeleri de katıldı. ADD’liler “Kurucusunun ‘istikbal göklerdedir’ dediği ülkenin gençleri aşağı bakmaz. #AŞAĞI BAKMAYACAĞIZ” pankartıyla destek verdiler. 

KESK adına konuşan dönem sözcüsü Gökhan Topal, “Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor” dedi.KESK VE ADD'DEN BOĞAZİÇİ DESTEĞİ

“DEMOKRATİK TEPKİLERİNİ DİLE GETİRİYORLAR” 
Boğaziçi’nde Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunanların demokratik tepkilerini göstererek taleplerini dile getirdiklerini ifade eden Topal, tutuklamaları ‘polis kumpası’ olarak nitelendirerek şunları söyledi: “Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor! Belirtmek isteriz ki; asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır”.

“TUTUKLANANLAR SERBEST BIRAKILSIN!”
“Giresun KESK Şubeler Platformu olarak; demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz” diyen KESK Dönem Sözcüsü Gökhan Topal, yaptığı çağrıda, “Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz!” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir