Giresun

CANİKLİ’DEN TIP FAKÜLTESİ ÇARKI

2012 yılında Giresun Üniversitesi'nin Giresun Prof.Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'ni  ortak kullanması ve diğer illerde olduğu gibi araştırma ve uygulama hastanesine dönüştürülmesiyle ilgili protokolü iptal ettirerek önemli bir sağlık hizmetinden ilimizi 4 yıl boyunca mahrum bırakan Nurettin Canikli, 4 yıl sonra aynı noktaya geldi. Başbakan Yardımcısı Canikli, tıp fakültesinin hastaneyle anlaşma yapmasına hocaların burada hizmet yapmalarına destek verdi ve bununla ilgili çalışma başlattı.

Nurettin Canikli doğum evinin taşınılan binasının da fakültenin hizmetine verileceğin, söyledi.

4-1REKTÖR VE DEKAN HEYETLE CANİKLİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Giresun Üniversite Tıp Fakültesinde görev yapan akademisyenlerin Giresun Devlet Hastanesi bünyesinde çalışmalarının sağlanması amacıyla Ankara’da Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin başkanlığında toplantı yapıldı. GRÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Ömer Hekim Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Canan ÇELİK, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah ÇELİK ile üniversite yöneticilerinin yanı sıra Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri ve İl Sağlık Müdürü Ahmet Balı’n da katıldığı geniş kapsamlı toplantıda taraflar görüşlerini ortaya koydular.

Üniversite temsilcileri fakülte hocalarının devlet hastanesi bünyesinde çalışmalarının sağlanması konusunda ısrarcı olurlarken, Bakanlık temsilcileri ise Devlet hastanesinin fiziki kapasitesinin yetersiz olduğunu dile getirdiler ve hocaların fiziki ve cihaz yönünden eksiği olmayan Bulancak Devlet Hastanesinde çalışmalarını önerdiler.

Canikli, yaptığı konuşmada, “Buradaki bir profesör 4 bin lira alıyor, döner sermaye yok. Rektör döner sermayeden pay alıyor, hastayı bakan doktorlar almıyor bunu kabul edemeyiz” dedi.

Canikli şöyle konuştu: “Süratle bu hatadan dönülecek, şimdi hemen yarın rektörlük YÖK’e yazacak, bizde sağlık bakanlığına durumu bildireceğiz burası için ayrı bir döner sermaye kurulacak ve hocaların mağduriyeti giderilecek, ayrıca Araştırma Hastanesi yapılana kadar şu andaki doğumevini de Tıp Fakültesi hastanesi olarak tahsis edeceğiz, hedefimiz tıp fakültesini işler duruma getirmek olacak” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir