GiresunManşet Üstü

103 AMİRAL

Emekli Amirallerin örgütlü bir güç, bir kurum gibi üstelikte gündüzler dururken bir gece yarısı bildiri yayımlamalarının tartışma yaratması doğaldır. 
Ama bunun böylesine abartılması hele de ‘darbe çağrışımlı’ gibi görülmesi doğal değildir.

Ben onları hala görevdeymiş gibi görmedim. Duyarlı vatandaşlar gibi gördüm. Açıklamayı defalarca okudum. Karşı çıktığım bir sözcük dahi yok. Karşı çıkanlar önce o metni okumakla işe başlasınlar bence. 

Ömürlerini ülkesine adamış bu kişilerin (her biri FETÖ kumpası mağduru) Möntro Boğazlar Sözleşmesi gibi ülke bağımsızlığının güvencesi olan sözleşmeye sahip çıkmaları, kendi ilgi ve bilgi alanlarındaki konularda duyarlılık göstermelerinin kime ne zararı olabilir?
Onların da herkes kadar Anayasanın da güvence altına aldığı ‘herkesin görüşlerini açıklama özgürlüğünü’ kullanma hakları vardır.

Öyleyse bu panik ve korku neden?
Bir açıklamayı muhtıra, darbe girişimi, vesayet, iktidara ayar verme, cuntacılık faliyeti gibi gösterip, algılatmak, gündem maddesi yapmak ve bundan nemalanmak ahlaki mi?
O Amirallerin rutbelerinin sökülmesini, neredeyse idamla yargılanmalarını isteyecek kadar öfke kinle saldırmak, nişan alıp öldüresiye ateş etmek, linç çağrısı yapmak vicdani mi?

Bu ülkede illa alkışlayan mı olmak gerekir, takdir edilmek için? Ne yani amiraller emekli de olsalar Möntro kalksın, Türk Silahlı Kuvvetlerine sarıklı cübbeli tarikat mensupları alınsın mı desinler? Vatansever değiliz, Atatürk’e, Cumhuriyete bağlı değiliz mi desinler? 
Böyle dememek suç mu? 

Türkiye Cumhuriyeti 103 amiralin basın açıklamasıyla yıkılmayacak kadar güçlü, köklü, temelleri sağlam bir devlettir.
Ama Cumhuriyetin değerleri, Atatürk ilkeleri, laiklik, demokrasi, Möntro, Lozan gibi egemenlik haklarımızı, bağımsızlığımızı, ulus devlet olmamızı sağlayan unsurların ve kavramların tartışılması, emperyalizm ve yerli işbirlikçilerinin varlığımızı ortadan kaldırma girişimleri çok daha tehlikelidir. 
Yıkarsa bizi bildiri filan değil bu noktaya doğru gitmek yıkar. 

O’nun sıkı sıkıya sarılıyoruz, el ele hep birlikte, Kuvai Milliye ruhuyla,  devrimciliğimizle Cumhuriyetimizi koruyoruz; dahili ve harici bedhahlardan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir