GiresunManşet Üstü

10 Ocak…

Biz gazeteciler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”ne bir kez daha baskı, sansür, otosansür, dava, tehdit ve tutuklama gibi ağır hak ihlalleriyle giriyoruz.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin karnesi yine kırıklarla dolu. Bir önceki yıla göre özgürlük (süzlük) sıralamasında dört sıra yükselerek 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer almışız.

İşte belgeler…Gazeteciler geçen yıl 505 kez hakim karşısına çıktı, 30 gazeteci tutuklandı, 18 gazeteci saldırıya uğradı! Gazeteciye dava, yangın, protesto takibi de sokak röportajı da yasak!. Bakanı, milletvekili, avukatı şikayet etti… Tazminat cezaları yağdı, habere erişim engellendi. AYM ihlal dedi, BİK gazetelere ilan ambargosundan vazgeçmedi! Gerçekleri gösteren kanallara 54 ceza! Yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet haberlerine 2022’de de erişilemedi!

Bu veriler CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in 2022 yılına dair hazırladığı “2022 Basın Özgürlüğü Raporu”ndan. Rapora göre, gazeteciler bir yandan hayatlarına yönelik silahlı saldırı, darp, polis şiddeti ve tehditlere maruz kaldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde hazırladığı raporda, 2009’da yargılananların sayısının 159 kişiden 2021’de 2 bin 56 kişiye, ceza alanların sayısının ise 46 kişiden 317 kişiye çıktığı kaydedildi.

Bu tablo içimizi karatmasın. Bu güne vesile olan 114 yıl önceye, 24 Temmuz 1908’li yıllara döndük. Ama umutluyuz. Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet demeye devam edeceğiz.

Çünkü…

Gerçek gazeteciler yılmazlar, gerçeğin peşinde koşarlar. Gerçekleri yazmaktan hiçbir koşulda vazgeçmezler. Halkın haber alma hakkının kutsallığına inanırlar.
Ülkemiz ve halkımızın, kentlerimizin, doğa ve bütün varlıkların hak ve menfaatlerini her şeyden üstün tutarlar.
Etik, ahlaki, vicdani kurallara bağlı kalırlar, kalemini satmaz onurunu ve meslek ahlakını her şeyin üzerinde tutarlar.

Bu özellikte olan bütün gazeteci arkadaşlarımın, medya çalışanlarının, iletişim fakültesi ve gazetecilik eğitimi alan öğrencilerin, akademisyenlerin, matbaa işçilerinin Türk basının gelişip güçlenmesine çaba harcayanların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.
Görevlerini yaparken mağdur edilen, maddi manevi bedeller ödeyen arkadaşlarıma selamlar yolluyorum. Ebediyete intikal etmiş meslek büyüklerimize, Hasan Tahsin’den Uğur Mumcu’ya kadar bütün basın şehitlerine rahmetler diliyorum.

Gazetecilerin çalıştıkları kurumlarının kapatılmadığı, yazdıkları nedeniyle işlerinden edilmediği, uyduruk gerekçelerle yandaş mahkemelerde yargılanmadıkları, hapislerde olmadığı, basın ve ifade özgürlüğüne, halkın haber ve bilgilenme gereksinimine saygılı anlayışların ,siyasal sistemlerin hakim olduğu, demokratik ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte yaratmak dileğiyle sevgi ve saygılar sunuyorum.

Basın yine halkın ve hakkın sesi olacak.
Bu yozlaşmış, çürümüş cahiliye dönemi bitecek, bütün müsveddeler tarihin çöplüğüne gidecek, tertemiz günlerde bembeyaz sayfalara yazılar yazacağız özgürce…
Basın Bayramları kutlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir