logo

reklam

ZİHİNSEL ENGELLİLERE İŞKENCE İDDİASI…

Aile sosyal politikalar Bakanlığı’na bağlı Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, geçen yıl; zihinsel engelli hastalara bazı görevliler tarafından kolları, bacakları kırılıncaya kadar işkence yapıldığı, aç bırakma cezası verildiği, kaynar suyla yakıldıkları, tedavilerinin engellendiği ortaya çıktı. İddialar üzerine Giresun Valiliği'nin soruşturma başlattığı, konunun  yargıya da intikal ettiği öğrenildi.

Kamuoyundan gizlenen ve aylardır sonucuyla ilgili bir açıklama yapılmayan bu olay, kurumda yapılan hizmet ihalesiyle ortaya çıktı.

AKP İl Başkanı Hasan Aydın,önceki gün yaptığı açıklamada, hizmet ihalesini kazanan firmanın 6 işçinin sözleşmelerini fesh etmesini eleştirdi ve firmayı  partizanlık yapmakla suçladı. Ancak Aydın’ın ‘haksız yere işten çıkarıldılar’ diye sahip çıktığı ve parti üyesi olduğunu söylediği Bakım ve Rehabilitasyon merkezinde çalışan taşeron işçilerin, merkezde kalan hastalara kötü muamele yaptıkları iddia edildi.

SALİH ŞEN:"İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER İŞKENCE YAPTI"
Taşeron firma Şen- SAH Yönetim Kurulu Başkanı Salih Şen, yaptığı açıklamada, AK Parti Giresun İl Başkanı Hasan Aydın'ın eleştirilerine cevap verdi.Aydın'ın taşeron işçilerin işten çıkarılması konusunda eleştirdiği Şen,kendisinin istediği işçilerle çalışma hakkına sahip olduğunu söyledi.
 İHALEYİ KAZANDILAR AMA…

Yaşanan olayları ‘hukuk garabeti’ olarak değerlendiren Şen" Aile sosyal politikalar Bakanlığı’na bağlı Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ‘nin ihalesini kazandıklarını ve kurum ile firma arasında imzalanan sözleşme gereği 01.01.2015 tarihi itibariyle hizmete başladıklarını ancak engelendiklerini iddia etti.

Salih Şen,” Kuruluşta bakım ve koruma altında bulunan zihinsel engelli hastaların tüm bakımlarını yerine getirmek için işe başlatılacak ve firmamız adına hizmet verecek 52 bakım elemanı firmamızca çok titiz bir çalışma neticesinde seçilip kuruluşa bildirilmiştir. Fakat akıllara durgunluk verecek biçimde ilgili tüm yasa ve yönetmelikler çiğnenerek firmamızın işçileri engellenmiştir. Yine firmamızda hiçbir alakası olmayan sigortasız kişileri il müdürü tarafından kuruluşta bakım hizmeti vermek için görevlendirilmiştir”dedi.

ZİHİNSEL ENGELLİ HASTALARA İŞKENCE YAPILMIŞ

Firma yetkilisi Şen, Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ilişkin  tüyler ürperten iddialarda da bulundu.  

Buna göre halen idari ve adli soruşturması süren iddialara göre merkez görevlilerinden bazıları zihinsel engelli hastalara dayak ve işkence yapmışlar.

Salih Şen açıklamasında, bu konuda şunları söyledi:”Daha önce bakım hizmetinde çalışan kişileri tek tek değerlendirdik bu eski personeller içinde, zihinsel engelli hastaları hastanelik edinceye kadar dövdüğü iddia edilen, kolunu bacağını kırdığı iddia edilen, küfür ettikleri iddia edilen, tehdit ettikleri iddia edilen,,açlıkla cezalandırdıkları öne sürülen, kaynar su ile hastaları haşlayıp tedavi olmasını dahi engelledikleri iddia edilen  kişiler olduğunu öğrendik. Hatta ve hatta burada dile getirmeye haya ettiğim korkunç iddialar…Kurumda çalışan 52 işçiyi tek tek araştırdık ve değerlendirdik, 52 kişi içinden ismi bahsedilen İDDİALARA KARIŞMIŞ 6 kişiyi firmamız adına hizmet verecek kadroya dahil etmedik. Sonuç olarak firmamız adına hizmet verecek olan personelleri seçerken bu  kişileri elbette işe almadık ve almayacağız"

Hasan Aydın’ın firmanın bu iddialarına ne tür bir yanıt vereceği merakla bekleniyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?