GiresunManşet Üstü

YÜZYILIMIZIN TÜRK SOYKIRIMI…

23 yıl önce bugün, bu gece Rusya'nın da desteği ile Ermeni kuvvetleri, Dağlık Karabağ Bölgesi'ndeki Hocalı kasabasına saldırdı. 613 kişi öldürüldü.

Onlardan 70'i ihtiyar, 63'ü çocuk, 106'sı kadındı. Bin 275 kişi esir olarak götürüldü ve 487 kişi sakat bırakıldı.

Ermeni katillere göre tek suçları Türk olmaktı. Bunu hiçbir zaman inkar etmediler.

Devlet başkanları da dahil, “biz Hocalı’da kimseyi öldürmedik” demediler.

Tersine gurur duydular, orada öldürdükleri masum insanların kanını mücadelelerine bayrak yaptılar.

 

Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi.

Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi, belgelendi.

Kestikleri kafalarla top oynadılar. 
O görüntüleri ağlamadan, yüreği burkulmadan izlemeyecek kimse yoktur.

Dünyanın gözü önünde yapılan, bu soykırım sözcüğünün dahi yetersiz kaldığı katliam sonrasında, bir milyona yakın Türk yurtlarından edildi.

Azerbaycan topraklarından %20'si hala işgal altında.Birleşmiş Milletler denilen örgüt, sorunu çözmeyi bırakın, sorunu sorun olarak görmüyor. Yaptığı hukuk ve adalete uygun tek bir şey yok, komisyon kurmaktan başka…

 

Bugün bu katliamda ölenleri anmak, açıklama, gösteri yapıp, panel düzenlemenin yanı sıra; tıpkı Honduras, Kolombiya, Pakistan Meksika ve diğer ülkelerin yaptığı gibi…Başta TBMM olmak üzere bütün dünya parlementolarına; Hocalı'nın soykırım olarak kabul edilmesi çağrılarını da bekliyorum.

Özellikle Türkiye, bu konuyu artık dış politika gündeminin birinci maddesi yapmalıdır. Cumhurbaşkanı, Başbakan muhalefet partileri soykırım sözcüğünü telafuz ederek, işgal altındaki Azerbaycan topraklarının terkedilmesini istemelidirler.Ki; Kafkaslara barış ancak bu şekilde gelir. Kardeşlik de böyle bir duruşu gerektirir. "İki devlet, bir millet" söylemi duygu ve gurur okşayan bir sözden ibaret olmamalıdır. 
 

Ölenler öldükleriyle kalmamalıdır.

 

23 yıl sonra bugün bir kere daha;  ölenlere rahmet,katillere lanet, Hocalı'ya adalet…

25 ŞUBAT-2015/İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir