GiresunManşet Üstü

YUH ARTIK YA!..BU KADAR OLUR

İKTİDARLAR, VALİLER, BÜROKRATLAR, MÜDÜRLER GELDİ GEÇTİ AMA ENERJİ HATTI HEP AYNI KALDI…

Giresun'da devletin hizmetlerinin nasıl yürüdüğünü, milletvekillerinin ilin sorunlarına ne kadar duyarsız ve ilgisiz kaldığını  gösteren ve başka bir ilde olması mümkün olmayan  örneklerden birisi daha ortaya çıktı. Giresun'da bugüne kadar meydana gelen elektrik kesintilerinin nedeninin; 44 yıldır değişmeyen hatlar olduğu 'itiraf' edildi.  Meğer ilin tamamına yakın bölümünün enerji ihtiyacını karşılayan tek enerji nakil hattına, 44 yıldır ikinci hat yapılmamış. 

12 yıldır, yani AKP döneminde projelendirildiği halde yapılmayan hat, sonunda geçtiğimiz günlerde devreye girdi. 

HER GELEN YAN GELMİŞ YATMIŞ

17 KM. uzunluğundaki Giresun-Piraziz-Bulancak Enerji Nakil Hattı 1970 yılında, hizmete girdi. 44 yıllık süre içinde tek devre trafo merkezi üzerinden ilimize enerji verdi. Nüfus ve kullanım oranının artmasına rağmen hattı güçlendirmek amacıyla hiçbir şey yapılmadı. Bu nedenle özellikle de kış aylarında hat yetersiz kaldığı için sık sık enerji kesintileri yaşandı. 2002 yılında TEDAŞ aynı hatta ilave ikinci hattı   projelendirdi ama aradan geçen 12 yıl boyunca olduğu gibi kaldı.

Proje geçtiğimiz günlerde tamamlanarak hizmete girdi.

ÇORUH EDAŞ Giresun İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Giresun trafo merkezinden Bulancak ve Piraziz ilçelerini besleyecek olan ikinci enerji nakil hattının devreye alındığı belirtildi. 

Yapılan açıklamada,  şu bilgilere yer verildi:”1970 yılında tesis edilen Giresun Trafo Merkezi üzerindeki tek bir hat üzerinden enerji alan Bulancak ve Piraziz ilçe merkezleri ile bağlı köyler, 44 yıl önce yapılan ve ekonomik ömrü tamamlamak üzere olan hattan enerji almaktadır. Uzun yıllar önce tesis edilmiş hattın kapasitesinin mevcut talebi karşılaması konusunda yetersiz kalması nedeniyle, kış aylarında ve yüksek enerji tüketiminin olduğu dönemlerde bölgede zaman zaman gerilim düşümleri ve enerji kesintileri meydana gelmekte, bölge genelindeki konutlar, işyerleri, banka ve resmi kurumlar ile sanayi tesisleri olumsuz yönde etkilenmektedir.

Yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi amacıyla olumsuz kış şartlarına rağmen aralıksız sürdürülen çalışmalar neticesinde geçtiğimiz günlerde servise alınan bu ikinci hat ile sistem yedeklenmiş, ileride oluşabilecek arızaların kesinti süreleri ve sıklıkları en asgari seviyeye indirgenmiş, özellikle Bulancak ve Piraziz İlçe Merkezleri başta olmak üzere şebekelerdeki gerilim düşümlerinin de önüne geçilerek ilerleyen yıllarda artacak enerji ihtiyacına da çözüm getirilmiş olacaktır.

 Zor şartlar altında yürütülen çalışmalar sırasında vermiş olduğu desteklerinden dolayı Valimiz Sayın Hasan Karahan’a, TEDAŞ ÇORUH Koordinatörlüğü Yetkililerine ve özverili çalışmalarından dolayı personellerimize teşekkür eder, ilimize hayırlı olmasını dileriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir