EğitimGiresun

YÖK: REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILMIYOR…

Cumhuriyet Gazetesi, YÖK'ün üzerinde çalıştığı yeni tasarıda, üniversitelerde rektör seçimlerinin tamamen kaldırılmasının öngörüldüğünü, söz konusu düzenlemenin yaz aylarına kadar Meclis'ten çıkarılması planlandığını belirten bir haber yaptı. YÖK ise, yeni yasayla ilgili bir çalışma olduğunun daha önce açıklanmasına rağmen, haberi yalanladı.

Üniversitelerde rektörlük seçimlerinin kaldırılacağı iddiası ile ilgili Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) bir açıklama geldi. Faaliyetlerini "şeffaklık içerisinde" yürüttüğünü savunan YÖK, söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti.

YÖK'ten yapılan açıklama şöyle:

"Bugün bir gazetede 'Üniversiteye saray rektörü' başlığı altında manşet haber olarak verilen, içeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik bu asılsız habere ilişkin açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.

25.12.2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından Başkanlığımız tarafından yürütülen Yükseköğretimin yeniden yapılandırılması kapsamında 'Yükseköğretim Kanunu Tasarısı' çalışmasının başlatıldığını duyurmuş ve gelişmelerden kamuoyunun sürekli olarak haberdar edileceğini ifade etmiştik.

Her türlü faaliyet ve çalışmalarını 'şeffaflık' içerisinde yürüten 'Yeni YÖK' olarak Yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin attığımız her adımı medya ve kamuoyu ile paylaşmaktayız. Bu konularda gelen her türlü sorulara ilişkin bilgi paylaşımı yetkili organlarımız tarafından yapılmaktadır.

Bu yaklaşımımıza rağmen haberde yer alan 'Başkanlığımızın bazı üniversite rektörlük seçimlerinin öncesinde acele ettiği, rektörleri yönlendirememe korkusuyla üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini kaldıracağı, bunun yerine rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirleyerek doğrudan atama usulünü getireceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanına bırakılacağı, bu sayede de Cumhurbaşkanımızın da istediği zaman istediği rektörü görevden almasının sağlanacağı' şeklindeki ifadeler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

İçeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik ve bütünüyle gerçek dışı bu habere itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir