GiresunUlusal

YILMAZ:HAVAALANININ SAHİBİ ORDU’DUR

Ordu-Giresun Havalimanı açılışında Giresun Belediye Başkanı CHP'li Kerim Aksu'nun kendisine söz verilmediğini gerekçe göstererek kendisini eleştirmesine, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'dan yanıt geldi. Yılmaz açıklamasında,havalanını resmen Ordu Havalanı, kendisini ev sahibi olarak ilan etti.

Bir TV programının konuğu olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'nun İl temsil hakkı bulunmadığını belirterek “herkes hacmini, boyutunu, çapını bilecek” dedi.
Yılmaz'ın bu sözleri, iki ilin dostluğunu bozma girişimi olarak nitelendirilirken,  "havaalanında Giresun'un da hakkı var, iki ilin ortak havaalanı" diye algı yaratmaya çalışan başta Bakan Nurettin Canikli olmak üzere AKP Giresun teşkilatını zorda bıraktı. 

Programı Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığını, ev sahibinin Ulaştırma Bakanlığı olduğunu söyleyen Enver Yılmaz, Kerim Aksu’nun ilin bütünü temsil etmediğini dile getirerek,açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bir defa idari yapıda farklılık var. Öncelikle bunun görülmesi lazım. Biz, Büyükşehir Belediye Başkanı'yız. Komşu ilimizin, Giresun'un Belediye Başkanı da, Merkez ilçenin belediye başkanı. Dolayısıyla diğer ilçeler üzerine bir temsil yetkisi yok. İl'i de temsil yetkisi yok. Dolayısıyla orada ben de konuşmalıydım, Bulancak Belediye Başkanı da konuşmalıydı, Piraziz de konuşmalıydı, Gülyalı da konuşmalıydı. O zaman Giresun Valisi de konuşurdu, Ordu Valisi de konuşurdu. Cumhurbaşkanımız da konuşmadan giderdi. Böyle bir şey olur mu? İşin bir nezaketi var, protokolü var." 

“HAVAALANINI RESMİ SAHİBİ ORDU, GİRESUN DEĞİL”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu'nun Büyükşehir Belediyesi olduğunu, ancak Giresun'un Büyükşehir Belediyesi olmadığını belirterek, "Konuşma yapan arkadaşlar, 7 Haziran Seçimleri'ne yönelik sağa sola mesaj vermeyecekler" açıklamasını yaptı.

Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes hacmini, boyutunu, çapını bilecek. Büyükşehir Belediyesi ki, benim konuşma talebim olmadı. Bunu Başbakanlık protokolü yaptı. Cumhurbaşkanlığı'nın protokolü yaptı. Bize denildi ki, bir hoşgeldin de. Ev sahibiyiz biz. Giresun ev sahibi değil. Havalimanı'nın resmi ev sahibi Ordu. Gülyalı, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi. Doğal olarak ev sahibi sıfatıyla bizim orada çıkıp da bir konuşma yapmamız lazım. Yaptığımız konuşma da, Ordu ve Giresun adına hoşgeldiniz. Efendim, muhalefete ayrım yapıldı. Bu Ordu Belediyesi açısından da böyleydi daha önce. Ordu Belediyesi, Büyükşehir olmadan önce Gülyalı'yı temsil ediyor muydu? Etmiyordu. Niye? Ordu Merkez ilçenin belediyesiydi ama Büyükşehir olduktan sonra statü değişti. Önce konuşma yapan arkadaşlar, 7 Haziran Seçimleri'ne yönelik sağa sola mesaj vermeyecekler." 

Ulusal televizonlara çıkıp, beni hiç konuşturmadılar diye acizlenmenin bir gereği var mı? Efendim, protokolde sorun olmuş. oturtturulmamış. Bakanlar da ayakta kaldı, milletvekilleri ayakta kaldı. Komşu milletvekilleri ayakta kaldı. Belediye Başkanı ayakta kalmış, otuz tane belediye başkanı ayakta kaldı. Sadece seni mi düşünecek millet? Birinci protokol var A Protokol, ikinci protokol var B Protokol. Orada herkesin yeri var. Efendim biz ayakta kaldık. 120 bin kişi ayakta izledi. Hep beraber ayakta izleyeceğiz. Havalimanı önemli birşey. Dolayısıyla konuşan arkadaşlarımız, açacaklar mevzuatı, kim kimi temsil ediyor idari anlamda."  

Gümrük ve Ticaret Bakanı Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin Giresun'u temsil ettiğini belirterek, "Gümrük ve Ticaret Bakanı bakandır, ama Giresun Milletvekili'dir. Giresun Milletvekili Giresun'u temsilendir zaten. Orada başka bakanlarda vardı, niye onlara konuşma verdirmediler? İçişleri Bakanı da vardı, Adalet Bakanı da vardı. Çünkü Ordu ve Giresun'la bir organik bağı yok. Ordu ve Giresun'la bir organik bağı olanlar konuştu ve konuşturuldu." diyerek sözlerini tamamladı.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir