Giresun

YENİKAPI’DA GİRESUN GÜNLERİ…

Giresun Federasyonu tarafından bu yıl İstanbul 10.Giresun Günleri, başladı. dsc_0812


Yenikapı'fdaki mitin alanında düzenlenen etkinliğin açılış törenine, Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AKP Giresun Milletvekili Cemal Özttürk, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ve Giresun İl Genel Meclisi ve belediye meclis üyeleriyle kalabalık bir protokol ve halk topluluğu katıldı. 

 

2016-609-00Giresun Günlerini İstanbul Valisi Hasip Kaplan da ziyaret etti. dsc_0817

Açılş törenin ilk konuşması Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu yaptı. Kuğu konuşmasında “Bu yıl Giresun Günleri teknolojinin tüm imkanlarının da kullanıldığı bir etkinlik olarak göz dolduracak. Toplam 48 metrekarelik 3 adet led ekran, lazer gökyüzü tarayıcıları ve sahnelerdeki robot ışık şovları dikkat çekecek. Her yıl olduğu gibi dolgu takas ahşap Giresun Evi de Yenikapı'daki yerini alacak. Stant düzeni belirlenen etkinlikte geleneksel el sanatları çarşısı da bulunuyor. Ayrıca alana gelenler, oluşturulan bir pano ile etkinlik alanının krokisini görebilecek ve hem ilçe stantlarının hem de satış stantlarının yerini rahatlıkla tespit edebilecek. Bu yıl 10'uncusunu düzenleyeceğimiz Giresun Günlerine en büyük katılımı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.dsc_0826
Bu tür etkinliklerin Giresun’a hizmet olarak yansıması gerektiğini ifade eden Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise, “Biz sadece bu tür etkinlikleri bir kaynaşma, eğlence veya ticari faaliyet olarak görmemeliyiz. Aynı zamanda hizmet olarak da Giresun’a bir dönüşü olmalı. Bu manada şuan ihtiyaç duyulan Giresun’un yurt sorunu çözülmelidir. Bu doğrultuda da çalışmalar yapılmalı, çaba harcanmalıdır” diye konuştu.
Yenikapı Giresun Günleri’ni başlatan federasyonun önceki başkanı, AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan da, “İstanbul’da Giresun’un iki kat fazla nüfusu İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir. Bu insanlar göç ederken beraberinde kültürlerini de götürmektedir. Biz de İstanbul’da bu kültürü yaşatmaktayız. Yeni nesillere Giresun’a gitmeden Giresun’u buraya getirip tanıtıyoruz. Bundan önce Giresun Günleri feshane’de yapılırken, bu etkinlik Yenikapı’ya taşınmıştır ve Yenikapı’yı Giresun’a açılan yeni bir kapı olarak görüyoruz” dedi

.dsc_0835
CHP Giresun Milletvekili Bülent Beştaşoğlu ise Giresun Günleri’ni memleket ile gurbetin birleşmesinin, kaynaşmasının bir güzel örneği olarak değerlendirdi.

Vali Hasan Karahan da konuşmasında "Giresun'dan gelenlerle, İstanbul'da yaşayan Giresunlular kaynaşma imkanı buluyor. Bürokratlar, siyasetçiler, işadamları, sivil toplum kuruluşları bir araya gelme imkanı bularak Giresun için ne yapılabileceği konuşuluyor. Amacına da ulaşıyor. Böyle bir etkinlikte yine bir aradayız. Gelen misafirlerimiz de oluyor. Onları da burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Tören özel hazırlanmış çanaklarda 'Giresun Gabuğunu Gırdı'konseptine uygun olarak protokol üyeleri fındık kırarak açılış yaptılar. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir