EğitimGiresunManşet Üstü

YENİ YÖK BAŞKANI REKTÖRLERİ TOPLADI

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A.Yekta Saraç, ülke genelindeki devlet ve vakıf üniversitesi rektörleriyle ilk kez bir araya geldi.

YÖK Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar da katıldı. 

Toplantıda, yükseköğretim reform çalışmaları, yeni YÖK Yasası Taslağı'ndaki son durum, rektör seçimlerindeki yeni teamüller, kalite kurulunun kurulmasına dair çalışmalar, yüksek lisans ve doktora kriterlerinin güncellenmesi konuları ele alındı.

2s

 

SARAÇ ŞEFFAFLIK SÖZÜ VERDİ: "REKTÖRLERİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALACAĞIM,AYDA BİR RANDEVUSUZ GÖRÜŞECEĞİZ"

Başkanlığı döneminde tüm rektörlerle yakın ilişki içerisinde olacağını ve rektörlerin görüş ve önerilerine dikkat edeceğinin altını çizen Saraç, Yükseköğretim Kurulu web sayfasında uygulamaya koydukları "Askıya Çıkardık" uygulamasına değindi. Sorunları masaya yatırmayacaklarını, askıya çıkararak kesin çözüme ulaştırmaya çalışacaklarını vurgulayan YÖK Başkanı, karşılıklı iletişimin önemine değindi.

"Askıya Çıkardık" uygulaması sayesinde Yükseköğretim sisteminde yapacakları değişikliklerde web uygulaması aracılığıyla görüş ve öneriler dikkate alınarak taslak metin üzerinde değişikliklerin yapılacağını belirten YÖK Başkanı, "Yüksek Lisans ve Doktora Programı Açma Kriterleri" taslağını web sitesi üzerinden tartışmaya açtıklarının altını çizdi 

Yükseköğretimin yeni dönemdeki yakın hedeflerin ve Dünya ölçeğinde yükseköğretimdeki gelişmelerin ülkemize yansımaları gibi konuların da görüşüldüğü toplantı ışığında rektörlerle yapılacak toplantılara devam edileceğini belirten Saraç, ayda bir randevusuz görüşmelerin gerçekleşeceğini de vurguladı.

Ülke genelindeki üniversite rektörlerinin büyük bir katılım gösterdiği toplantı YÖK Başkanı'nın karşılıklı iletişime önem vermesinin rektörlerce olumlu karşılanması ve rektörlerin tebrik ve teşekkürlerini iletmeleriyle sona erdi. Toplantı bitiminde gerçekleştirilen kokteyl ile rektörler, YÖK Başkanı ve YÖK üyeleriyle ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.

a2bac46bc4

YÖK BAŞKANI İLE REKTÖR ATTAR'IN FUAYE SOHBETİ

Toplantıda daha sonra YÖK Başkanı Saraç, rektörlerin görüş, önerileri dinledi ve sorularına yanıt verdi.

GRÜ Rektör Prof.Dr. Aygün Attar, toplantı sonrası fuaye salonunda YÖK Başkanı M.A. Yekta Saraç ile bir süre sohbet etme imkanı da buldu. Attar'la Saraç sohbeti objektiflere böyle yansıdı.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir