AktüelGiresun

YENİ DÜNYA VAKFI HİZMETTE…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ve Vali Hasan Karahan ile birlikte Giresun Şube Başkanlığını Sabri Öztürk’ün yaptığı Yeni Dünya Vakfı (YDV)’nın açılışını yaptı. 

Öztürk, yaptığı açılış konuşmasında Vakfın üniversite öğrencilerine yönelik bir vakıf olduğuna dikkat çekerek, “ Giresun’da da temsilciliğini açarak, özellikle Giresun Üniversitesinde okuyan öğrencilerimiz için burs vermek, bunların eğitim faaliyetlerine, kültürel faaliyetlerini katkıda bulunabilmek için bir misyon üstlendik” dedi.

1996 yılında kurulan YDV’nın Giresun’da açılan temsilcilikle birlikte Türkiye genelinde 1 Genel Merkez, 1 şube ve 14 temsilcilik sayısına ulaştığını ifade eden Vakıf Genel Başkanı Mahmut Göksu, Karadeniz sahilinde sadece Giresun’da temsilcilik açtıklarını söyledi. Göksu,  kuruluşundan bugüne ortalama yıllık 500 öğrenciye burs verildiğini Sadece geçen yıl 640 öğrenciye burs verdiklerini, bu yıl hedeflerinin ise bin 300 öğrenci olduğunu anlattı.

Bakan Nurettin Caniki ise konuşmasında şunları söyledi:”Sivil toplum örgütlerinde de merkezi anlayışın olumsuz yansımalarının siyasetten ekonomiye kadar birçok tahribatlar yaptığını hala yapmaya devam ettiğini ve bunun telafisi içinde çok büyük mücadeleler verildiğini görüyoruz, içinde yaşıyoruz. Bunun nedeni de bu alandaki çeşitliliğin olmamasıdır. Zenginliğin olmamasıdır. Özelliklede her düşünceyi temsil eden, her hizmet alanına hitap eden sivil toplum örgütü eksikliği bunda büyük rol oynamıştır. Yeni Dünya Vakfı’da tam bu noktada, bu alana hizmet ediyor. O fonksiyonu inşallah ifa edecek. Bunlar güçlendikçe geleceğe güvenle bakma noktasında ülke olarak her anlamda, hem demokratik standartların daha keskin bir şekilde net bir şekilde realize edilebilmesi, hayata geçirilebilmesi açısından toplumdaki kör noktaları, ölü noktaların kapatılmasında Giresun’a büyük katkılar sağlayacaktır."

DSC_2716

Konuşmaların ardından; Bakan Canikli ve Vali Karahan, Vakıf Temsilciliği Şeref Defterini imzalarken, Sabri Öztürk, Bakan Canikli’ye kendi yaptığı bir yağlıboya tablosu hediye etti.

DSC_2725

Açılışa, Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas Aydoğan, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı A.Mürşit Gürel, AKP İl Başkanı Hasan Aydın, bazı ilçe belediye başkanları, YDV vakıf gönülleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir