Giresun

YAYLA’DAN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇAĞRISI

ÇGD İL TEMSİLCİSİ SALİHA YAYLA “İKTİDAR, GAZETE, TV’LERİ VE GAZETECİLERİ DEVLETLEŞTİRMEYE, İKTİDARLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR” DEDİ

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İl Temsilcisi Saliha Yayla “İktidarı basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Yayla basında sansürün kaldırılmasının anıldığı 24 Temmuz dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye’de gazeteciler ve gazetecilik mesleği iktidarın görülmemiş baskısı ve saldırısı altındadır. 60’ dan fazla gazetecinin haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerinde tutularak cezalandırılması yetmiyormuş gibi iktidarın beğenmediği, kendinden görmediği, muhalif kabul ettiği gazeteciler yazarlar topluca işten atılıyor, istifaya zorlanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

ÇGD Temsilcisi Yayla “TMSF gibi kurumlar da kullanılarak gazetelere, televizyonlara el konulup iktidarın adamlarına teslim edilmekte, muhabirler, yazarlar işsizliğe mahkum edilmektedir.”  diyerek de şunları vurguladı:

“Gezi eylemleri sürecinde de medya sektörü kötü sınav vermiş, habercilikten uzaklaşmış üç maymunu oynamıştır. Bu eylemler sırasında hem iktidarın hem çalıştıkları medya kurumlarının yönetimlerinin baskısına karşın habercilik yapmakta direnen gazeteciler işten atılmış,birçoğu istifaya zorlanmıştır.(TGS’nin saptamalarına göre işten atılanların sayısı 21, istifaya zorlananların sayısı ise 37’dir.)

İktidarın baskıları ve buna boyun eğen kurum yönetimlerinin kararları sonucu son bir yıl içinde işlerine son verilen gazeteci, yazarların sayısı 100’ ü bulmuştur.

Basında sansürün kaldırılması olarak anılan bugün, Türkiye’de basın, düşünce ve ifade özgürlüğü görülmemiş düzeyde baskı ve tehdit altındadır. İşten atılmayanların önemli bölümü de ağır otosansür kıskacı altındadır.

Ülkeyi yöneten AKP iktidarı gazeteleri, televizyonları, gazetecileri kendilerine bağlı kurumlar gibi görmekte, gazeteleri, televizyonları ve gazetecileri devletleştirmekte, iktidarlaştırmakta ısrar etmektedir.

Bu yol çıkmaz yoldur. İktidarı demokrasiye, insan haklarına, basın, düşünce ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz.

Geçmişte de gazetecileri baskı altında tutmaya, basın özgürlüğünü yok saymaya kalkan iktidarlar olmuştur ve hepsi bugün ayıplanmakta, onursuz şekilde anılmakta, lanetlenmektedir. Onların baskılarını ikiye katlayan bugünkü iktidar temsilcileri de bugün ve yakın gelecekte aynı şekilde anılmaktan kurtulamayacaktır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak mesleğimizi özgürce yapmaya, halkın haber hakkını korumaya, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmaya her koşulda devam edeceğimizi, mesleğimizi itibarsızlaştırmaya çalışan iktidara ve ona biat eden yanaşma medya yöneticisi gazeteci ve yazarlara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgulamayı görev sayıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir