Giresun

YAVUZKEMAL’DE KOZA’NIN MADENİNE İLK TEPKİLER

Dereli Yavuzkemal beldesi sınırları içinde 14 ayrı alanda yapılacak olan altın-bakır madeni arama sondaj çalışması için ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

 

 

 

 

DSC_1908

Konuklu köyündeki kahvehane önünde yapılan toplantıda, maden arama ruhsatı sahibi Koza firması yetkileri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri eşliğinde halka sunum yaparak bilgi verdiler.

DSC_1911HALKI İKNA EDEMEDİLER…

Toplantıda halk ve çevrecilerle şirket yetkilileri  arasında sert tartışmalar da yaşandı. Özellikle songajda kullanılacak kimyasal madde, orman kesimi, cevher atıkları ve çevre-insan sağlığının etkilenmesi konusundaki sorulara kaçamak cevaplar veren firma görevlilerinin gerçeği anlatmadığını öne süren halkı"biz burada maden istemiyoruz. İnsana, çevreye zararlı maddelerle size burayı tahrip ettirmeyiz" şeklinde tepkileri oldu.

Toplantıya, bazı çevre örgütleri, Hapan, Güzyurdu, Konuklu, Yuva muhtarları, köylüler ve Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, CHP merkez ilçe eski başkanı Burak Bektaşoğlu, köşe yazarı Şaban Karakaya, yöreden olan işadamları ve kalabalık bir halk gurubu katıldı. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KARDOĞA) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır , Yuva Köyü Güzelleştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Erhan yaptıkları açıklamalarda altın arama çalışmasına tepki gösterdiler.

Erhan köy halkının ikna olmadığını ve şirket yetkililerinin sorulara cevap veremediklerini belirtirken, Hakan Adanır Kulakkaya Yaylası'nı Türkiye'nin değerli yaylalarından biri olduğunu bu nedenle karşı çıktıklarını söyledi.

Yavuzkemal Belde Belediye Başkanı Abdullah Önal  ise ilginç bie açıklama yaptı. Önal, doğaya zarar vermeden altın araması yapılabileceği şeklinde görüş belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir