logo

reklam

YAŞASIN 19 MAYIS…

Bugün 19 Mayıs…En büyük, en önemli, en anlamlı bayram. Bir çağı açıp kapatan günün yıldönümü.

Emperyalizmin açık işgali altındaki Anadolu halkının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte KURTULUŞA KADAR SAVAŞ kararını verdiği gün.

Cumhuriyete, tam bağımsız Türkiye’ye, ulus devlet olmaya giden yolda ilk adım atıldı bugün. 

Atatürk bu yüzden “doğum günüm' dedi bu güne.

Bu yüzden de O’nu bugün, bayramını ortadan kaldırarak öldürmek istiyorlar.

 

Ama beyhude…

O, en çok da bugün yaşıyor.

O’nu her zaman, ama en çok da bugün anıyor, arıyor ve özlüyoruz.

 

Bugün bir kez daha vurguluyoruz ki… 19 mayıs ülküsü yaşamalıdır…

Ve biliyoruz ki; Atatürk'ün İlkelerinden, inançlarından, kurduğu laik demokratik cumhuriyetten, demokrasiden, ulusal bütünlükten, şerefli bir millet olarak yaşamamızı sağlayan değer, erdem, kültür, gelenek ve göreneklerden uzaklaşıldıkça, bu ülke tekrar 19 Mayıs sabahlarına gidecektir. 

Ve boşuna bekleyeceğiz o sabahlarda..Çünkü bir daha Samsun’dan Atatürk gelmeyecektir.

 

Bu toprakların bize yurt olmasını sağlayan, bu uğurda canlarını kanlarını veren şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz..

Bu kutlu günde herkesi O'nun yazdığı gençliğe hitabeyi bir kez daha okumaya, anlamaya ve orada yazılanları düşünerek davranmaya, şöyle bir Türkiye’ye bakmaya davet ediyoruz.

Yaşasın 19 Mayıs….

 

ETürk Gençliği!

Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli güven kaynağındır. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyen kötücüller bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan; ödeve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanaklarını ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanaklar ve koşullar çok elverişsiz olabilir. 

Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir utku kazanmış olabilirler. Zorla ve aldatıcı düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemilikleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine düşman girmiş olabilir. 

Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olmak üzere, yurdunda, iş başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık içinde olabilirler. Üstelik, hainlik de yapabilirler. Daha kötüsü, iş başında bulunan kişiler, kendi çıkarlarını, yurduna girmiş olan düşmanların siyasal erekleriyle birleştirebilirler. 

Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin gençliği! 

İşte, bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Bunun için gereken güç, damarlarındaki soylu kanda vardır!

(Söylevden)

(19 MAYIS 2012)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...