logo

reklam
13 Temmuz 2014

YAŞAR ÇAKIR UYARDI: UYDU ALICILARINI GÜNCELLEYİN…

Şu anda Türksat 3A Uydusundan yapılan TV ve Radyo Yayınları 14 Temmuz 2014 Tarihinden itibaren Türksat 4A Uydusundan yeni frekanslarla verilmeye başlanılacak.  

Bu tarihten (15 temmuz saat  01.00 ) den sonra eski uydu ve frekanslar iptal olacağından Televizyon ve Radyo yayınları izlenemeyecek ve bu nedenle uydu alıcılarının (Receiver) yeni frekanslara ayarlanması gerekecek.

Konuyla ilgili olarak İlimizde ilk özel radyo ve TV istasyonu kurucusu olan Yaşar Çakır, TV izleyicilerini aydınlatıcı bir açıklamada bulundu.

Çakır, “Türksat 4A Haberleşme Uydusunun hizmete girmesi ile şu an 429 olan tv kanal sayısı 477nin üzerine çıkacaktır. Uydu alıcıları için kanal güncelleme işi "Şebeke Taraması " şeklinde gerçekleştirilecektir. Yeni uydumuz eski uyduyla aynı yörüngede yayın yapacağından mevcut çanak antenlerde ve ayarlarında herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Sadece uydu alıcılarının kanal frekansları yeniden güncellenmelidir” dedi.

UYDU ALICILARININ AYARLANMASI

Konunun uzmanı Yaşar Çakır, uydu cihazlarının ayarlarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Türksat kanal güncelleme sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecektir (bu özellikteki uydu alıcıları ülkemizde nisan 2014 den beri imal edilmektedir)

Dijitürk ve D-Smart platformları cihazlarını kendi merkezlerinden güncelleme yapacaktır.

Ev ve iş yerlerinde kullandığımız uydu alıcıları içinse ;

TÜrksat Şebeke tarama frekansı:        11844 M HZ

                                         Polarizasyon: Dikey (Vertikal)

                                         Sembol oranı: 2222

                                         FEC : 3/4

Yukarıdaki değerleri uydu alıcısının kurulum menüsüne kumanda cihazı ile girilerek (Şebeke taraması) yapılması gerekmektedir "

Çakır ayrıca, ilimize yayın veren Kale mevkiindeki ulusal TV istasyonlarının 14 temmuz 2014 pazartesi gece yarısından sonra teknik ekibi tarafından  güncelleneceğini sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?