GiresunManşet Üstü

YANMAMAK, ZEHİRLENMEMEK İÇİN DİKKAT!…

Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürü Tahsin Avcı, yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşları muhtemel baca yangınları ile karşılaşmamaları için baca temizliği yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bacaların iyi çekmemesi sonucu karbon monoksit gazının odaya yayılarak nefes yoluyla direk kana karıştığına dikkat çeken Müdür Avcı, "Gaz zehirlenmelerine karşın vatandaşlarımız bilinçli olmalılar. Bacalarda herhangi bir sorun olduğunda İtfaiye Müdürlüğümüze haber vermelerini de önemli rica ediyoruz" dedi.

Bacaların kış mevsimi başında ve sonunda olmak üzere yılda en az iki kez temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken İtfaiye Müdür Tahsin Avcı şu uyarıları yaptı; "Bacanın çekmemesi ya da rüzgarın oluşturduğu basınç nedeniyle, borudaki karbon monoksit gazı odaya yayılır. Karbon monoksit, renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için kolay kolay fark edilemez. Nefes yoluyla derhal kana karışarak kalp ve beyne oksijen ulaşmasını engeller. Bu tür zehirlenmeler ölümle de sonuçlanabilir. Sobadan çıkan yangın ve karbon monoksit zehirlenmelerine karşı en etkili önlem, bacaların kış mevsimi başında ve sonunda olmak üzere yılda en az iki kez temizlenmesidir. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumun baca yangınlarına neden olduğu unutulmamalıdır. Tıkalı ve iyi çekmeyen bacaların can güvenliğini tehlikeye attığı unutulmamalıdır. Bacalarda oluşan çatlaklara karşı önceden önlem alınmalı. Kaliteli yakıt kullanılmasına özen gösterilmelidir. Baca yangınlarının çatı yangınlarına sebebiyet vereceği unutulmamalıdır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir