Manşet Üstü

YANGINLARI ÇIKARAN

Giresun’da son üç gün içinde meydana gelen 15 ayrı noktadaki yangınlarda toplam 55,1 hektar alan etkilendi

Yangınların çıkış nedeniyle ilgili olarak, Giresun Valiliği’nden bir açıklama yapıldı.

Buna göre yangınlar; mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, nem düşüklüğü ve hızı 149 km’ yi bulan rüzgârın enerji iletim hatlarında oluşturduğu tahribat ve bahçe temizliği sonrası yakılan ateşlerden çıkmış.
Doğa ve doğal nedenler bir yana, enerji iletim hatlarının yangın çıkarması sizce de ilginç değil mi?
Rüzgarın düşürdüğü kablolar yangın çıkarıyormuş.
Ben bunu anladım.
30-40 yıldır değişmeyen, son yıllarda da özelleştirme sonrasında tamamen kaderine terk edilen, bakım, onarımı yetersi teknik, araç-gereç, personelle yapılan o hatların yangın çıkarması gayet normal.
AKSA topladığı paraların üstüne yan gelip yatıyor. Tek görevi fatura tahsilatı. Bütçeye kaynak yaratmak. Giresunluları kullandığı elektriğin bedelini aksatmadan ödüyor, AKSA görevini aksattıkça aksatıyor. O bedelin %10’u bile enerji sistemimizi tümden yenilemeye yeter de artar bile. 

Orman yangınlarında PKK, suikast, sabotaj, yeşil alanların, ormanların yağma ve talana açılması için kasıt arayacağız tabi.
Ama ya bir devlet bu yangınların nedeni olursa, çıkmaması, yanmaması için gerekli önlemleri almıyorsa ne yapacağız.

Sayın Vali bu yaptığınız açıklamayı rapor haline dönüştürüp lütfen ilgililere, bir nüsha da milletvekillerine gönderin. Değiştirsinler artık bu hatları. Yoksa koca Türkiye Cumhuriyeti orman kundakçısı olarak anılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir