GiresunUlusal

VALİ’NİN PİRAZİZ ELMASI VE MAVİ YEMİŞ İLGİSİ

Bulancak Erikli Köyünde Refik Aslan’ a ait organik maviyemiş ve Piraziz Kaymakamlığı tarafından oluşturulan Piraziz elması bahçelerini gezen Vali Hasan Karahan, iki ürünün ekonomik değerine vurgu yaparak bu ürünlerin yaygınlaştırılmasını istedi.

Valiye 10 dönümlük arazide maviyemiş yetiştirdiğini belirten Aslan, üretimin her yıl düzenli olarak arttığını ve 1 dekardan ortalama 1 ton meyve aldığını belirtti.

1 Kg meyveyi perakende 30-40 liraya sattığını belirten Refik Aslan’ı girişiminden dolayı kutlayan Vali Karahan, bol kazançlar diledi. Bahçede bir miktar maviyemiş toplayan Vali Karahan, ürünün ilimizde yaygınlaşması için gerekenin yapılacağını söyledi.

2014-721-3

Piraziz Kaymakamlığı ve Belediyeyi ziyaret eden Vali Karahan, Kaymakam Hüseyin Çam ve Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu’ndan ilçenin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı ve Piraziz elmasının yaygınlaştırılması için oluşturulan bahçede incelemelerde bulundu.  

2014-721-4

Vali Karahan’ın incelemelerinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın da hazır bulundu.

PROGIDA’YA ZİYARET

Piraziz dönüşü Progıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi ziyaret eden Vali Karahan, fabrikayı gezerek Genel Müdür Ufuk Özongun ve Tesis Müdürü Hakan Karakaş’tan bilgi aldı.

IMG_6497
 

Yetkililer şuanda 300kişinin istihdam edildiği fabrikada, sezonda 600 kişinin çalıştığını söylediler.

Tesisin ilimiz ekonomisine büyük katkısı olduğunu belirten Vali Karahan yetkilileri kutlayarak başarılarının devamını diledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir