Giresun

VALİLİK BATUHAN VE ATAKAN’IN DURUŞMASI NEDENİYLE ETKİNLİK VE GÖSTERİLERİ YASAKLADI

"Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri ve terör propagandası yaptıkları" gerekçesiyle 73 gündür tutuklu bulunan Cezmi Batuhan Asal ve Atakan Türk isimli öğrencilerin duruşmaları yarın yapılacak.

Giresun Valiliği, duruşma öncesinde OHAL'e dayandırarak 03-04 Kasım 2016 tarihlerinde açık havada yapılacak her türlü  eylem ve etkinliği yasakladığını duyurdu. Kararda, Cumhurbaşkanına sosyal medya üzerinden yazdığı yazılarla hakaret ettikleri gerekçesiyle tutuklu olan Cezmi Batuhan Asal ve Atakan Türk isimli kişilerin yarın yapılacak olan duruşmalarının etkili olduğu bildirildi.  

Giresun Valiliği'nden yapılan açıklamada, Asal ve Türk'ün serbest kalmaması halinde il dışından gelecek kişilerin protesto eylemi yapacaklarının duyumunun alındığını belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Valilik Makamının 02/11/2016 tarih ve 77033770.15151 (12470)-794 sayılı Olurları ile ilimiz merkezinde 03-04 Kasım 2016 tarihlerinde açık havada yapılacak her türlü provokasyona açık eylem ve etkinlik yasaklanmıştır. "İlimiz ÖDP/Gençlik Muhalefeti sorumlusu ve BHH (Birleşik Haziran Hareketi) İl Koordinasyon Tesilcisi Cezrni Batuhan ASAL ile Halkevleri üyesi Atakan TÜRK isimli şahıslar www.facebook.com isimli sosyal paylaşım sitesi adresinden yapmış oldukları paylaşımlardan dolayı "Terör örgütü propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlarından haklarında açılan soruşturma neticesinde 22/08/2016 günü tutuklanarak Giresun E Tipi Kapalı cezaevine konmuşlardır.

Şahısların 04 Kasım 2016 gönü saat 09.00'da ilimiz Adliyesinde yapılacak olan duruşmalarına, Örgüt tarafından ülke genelinden afişli katılım çağrısı yapıldığı, dava sonrasında arkadaşlarının serbest kalmaması durumunda davayı takip etmek için ilimize gelecek olan şahıslar tarafından protesto-basın açıklaması türü eylem ve etkinlik yapmayı planladıkları şeklinde duyumlar alınmıştır.

Yapılan bu toplanma çağrısı ile bir takım kanunsuz gösteri ve eylemlere zemin hazırlanabileceği, örgüt propagandasının yapılabileceği, güvenlik güçlerimize taşlı sopalı saldırılar olabileceği, telafisi mümkün olmayan olayların meydana gelebileceği değerlendirildiğinden;

Konu ile ilgili olarak ilimiz merkezinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması amacıyla; 03-04 Kasım 2016 tarihlerinde açık havada yapılacak her türlü provokasyona açık eylem ve etkinliklerin; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/-C Maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11.maddesinin (e) ve (m) bendi hükümleri gereğince ilimiz merkezinde yasaklanmıştır".

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir