Ulusal

VALİ KARAHAN’DAN ÇANAKKALE AÇIKLAMASI

“Mukaddes değerlerimizi muhafaza etmek adına, canlarını seve seve feda etmekte tereddüt etmeyen aziz şehitlerimizi anma günü olan “Şehitler Günü ”nü idrak etmenin büyük onurunu yaşıyoruz.

Birlik, beraberlik ve bölünmez bütünlüğümüzü muhafaza etmek için tarihimizin altın sayfalarına nakşedilmiş bu zafer, dünya tarihi açısından da; milletimizin ebediyete kadar her türlü badireyi aşan bir iradeye haiz olduğunu ispatlayan emsalsiz bir örnek teşkil etmeye devam edecektir.

Çanakkale Zaferi, milletimizin yüksek manevi değerlerinin, birlik ve bütünlüğünün simgesidir. Bu zafer ile sadece bir milletin hayatta kalması değil, aynı zamanda geleceği de belirlenmiştir. Çanakkale’de gösterilen azim ve irade, milletimizin bağımsızlığa olan inancını perçinlemiş ve İstiklal Savaşı’nın kazanılmasını sağlayarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açmıştır.

Bugünkü varlığımızı, bağımsızlığımızı ve  Cumhuriyetimizi Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda yurdunu savunmak için şehit olanlara borçluyuz.

Bu mukaddes yurt topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, “Çanakkale Geçilmez”  diyerek bu güzel vatanı bizlere emanet eden  atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde, bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri mücadelenin bilinciyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi  rahmet ve saygıyla anıyor,  gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir