logo

reklam
11 Kasım 2017

VALİ HASAN KARAHAN’IN ÖZEL KREDİ KARTI CHP’NİN GÜNDEMİNDE

CHP İl Başkanı Necati Tığlı, Özel İdare tarafından Vali Hasan Karahan'a verilen 175 bin liralık kredi kartının akıbetini sordu

Tığlı, yaygın basında gündem olan “Vali beye 175 bin lira kredi kart” başlıklı haberler üzerine yetkililerden bir açıklama beklediklerini bildirdi.

Başkan Tığlı yazılı açıklamasında; söz konusu harcamaların Sayıştay tarafından mevzuata aykırı bulunduğunun altını çizerek “Devlet işleyişinde böyle bir uygulama yokken, bu kart niye verilmiş, limitin ne kadarı, ne zaman, nereye, kime harcanmıştır” sorularını yöneltti. Yetkililerden şaibenin ortadan kalkması için açıklama beklediklerini dile getiren CHP İl Başkanı Tığlı şunları aktardı: “Yaygın basında yer alan söz konusu haberde Sayıştay’ın 2016 yılına ait raporda yer alan bir konu dile getirildi. Haberde; Giresun İl Özel İdaresi’nin Giresun Valisi’ne 175 bin lira limiti olan bir kredi kartı verdiği yer alıyor. Rapor üzerine savunma yapan İl Özel İdaresi yetkilileri “acil ve öngörülmeyen harcamalarında kullanılmak üzere verdik” diyorlar. Sayıştay ise böyle bir uygulamanın devletin işleyişinde yeri olmadığının altını çiziyor. Bu şaibeli durum hepimizi yakından ilgilendiriyor.

O halde sorularımızın cevaplanmasını istiyoruz; Bu limitin hepsi kullanılmış mıdır? Hangi tarihlerde, nereye, kimlere, ne amaçla, ne kadar harcanmıştır? Kart yurt dışında da kullanıma açık mıdır? Mevzuata aykırı olan bu uygulamaya neden gerek duyulmuştur Gerçekten Vali mi kullanmıştır? Devletin Valisi de elbette “Temsil, ağırlama, tören, fuar organizasyonu” gibi harcamalarda bulunmalıdır. Ancak bunun için 20 – 30 bin gibi limit yeterli olmalıdır. 175 bin lira limit çok fazladır. CHP olarak, ana muhalefet, yani denetleyici konumumuzdan dolayı, Giresunluları yakından ilgilendiren bu durumun bir an önce açığa kavuşturulmasını talep ediyoruz. Halkın parasının nerede, nasıl harcandığını bilmek istiyoruz” 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?