Giresun

VALİ BİLİNMEYENLERİ AÇIKLADI

GİRESUN'DA SAHURDA DAVUL ÇALINCAK, PİDEYE ZAM VAR, GÖĞÜS HASTANESİ TAŞINACAK, KÜMBET YAYLA MERKEZİNDEKİ BİNALAR YIKILACAK…

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, yılın ilk 6 ayını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu. Şahin ilk olarak Ramazan davulu için yaptıkları anket çalışması sonucunu açıkladı ve vatandaşların sahur da davul çalınması yönünde görüş açıkladıklarını söyledi.

Vali Şahin, davul anketi ile ilgili şunları söyledi: ” Bir şey yapacakken önce halka sormamız lazım. Biz halka hizmet için varız. Buna istinaden elimizde belge olsun Giresun halkımıza 'Ramazan'da davul çalınsın mı çalınmasın mı?' diye soralım dedik. Yaptığımız anket çalışması sonrası her mahallenin nüfusuna göre bin 484 kişi den araştırdık. Ben açık konuşayım 'yüzde yetmiş evet ben davulun kaldırılmasını istiyorum' çıkacağını bekliyordum. Birde ne göreyim yüzde 61,5 'hayır davul çalınmaya devam edecek' dedi. Ramazan da davul çalınmasın diyenlerin oranı ise yüzde 34.2 oranında. Yani 'bin 484 kişiden 508 kişi çalınmasın, 912 kişi ise çalınsın' dedi. 64 kişi ise 'fikrim ve cevabım yok' dedi. Bu ankete aynen uyuyoruz ve benim bulunduğum süre içerisinde davul ile ilgili sorunumuz yok. Davul çalınacak”

Giresun Valisi, sahurda top atılmasını ise, Çevre Kurulu’nun aldığı kararla yasakladıklarını belirterek, “Ben kale mahallesinde oturuyorum sahurda o top atıldığında kale mahallesinin üstü hayvanlar yönünden savaş alanına dönüyor.Orda bulunan hayvanlar nasıl ürküyor? nasıl birbirine giriyor? Bir görseniz. Kargalar, martılar, kartallar adeta birbirlerini yırtarcasına bağrışmaları şahsım adına çok etkilendim. İnsanlar yönünden de çok zor bir durum. Ben bunun bir gelenek olduğuna inanmıyorum. Hastası var, kanserlisi var, bebeği olan var, uyuyacak olup işe gidecek olanı var. Bunları dikkate aldığımızda sahurda top atılmasının doğru olmadığına ben şahsen inanıyorum. Dün yaptığımız toplantı ile Çevre Kurulu’nun aldığı karar ile sahurda top atılmamasına karar verildi" diye konuştu. DSC_3629

PİDEYE ZAMMI SAVUNDU

Pide fiyatlarını kullanılan malzemelerin geçen yıla göre artış oranlarına göre belirlendiğini  söyleyen  Vali Dursun Ali Şahin "Son yıllarda una, mazota yapılan zamlar ve işçilikte hesaba katıldığında yapılan zammın haklılığına ben de inandım. Giresun’da 350 gram sade pide 1,5 TL olarak kararlaştırıldı. Çevre illerdeki fiyatlara da bakıldığında bu fiyatın son derece yerinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu karar Esnaf Odası, Ticaret Odası ve Fırıncılar Odası’nın birlikte almış oldukları bir karar. Benim istirhamım fırıncılarımızdan bu fiyatın altına inmeyin. Bankadan kredi alıp ucuza ekmek satıyorlar. Bu olmaz. Kendilerini yok ediyorlar. Ucuza satmalarına müdahale edemeyiz ama fiyatın üstüne çıkılırsa anda müdahale edeceğiz” dedi.
“ÇEŞME BAŞINDA AİLELERE LAF ATILIYOR”

"Yaylara giderken çeşme başlarında kötü hal ve hareketlerde bulunan, yiyip, içip çöpünü olduğu yere bırakanlar var" diyen Vali Şahin, bu konudaki genelgeyi de hatırlatarak şunları söyledi: ”Bu medeniyet işidir. Orada değişik şekilde içenler, jandarmanın bana ifade ettiği orda sudan faydalanmak isteyenlere laf atmalar. Bunun için 10 yıldır bir genelde uygulanıyor. Bizde aynısını her yıl tekrar, tekrar ilettik kaymakamlıklarımıza. Böyle şeylere müsaade etmeyin. Sularını alsınlar, gitsinler başka yerde ne yaparlarsa yapsınlar .Çeşmenin başında oturup bu işi yapmak doğru değil. Bu genelgemizi gerekli yerlere gönderdik. Uygulaması yapılacak. Böylece yol güzergahlarında ve yaylalarımızda bulunan içme suyu yerlerinde aileleri rahatsız edici şekilde hal ve hareketlerde bulunanlar bundan sonra kendilerine çeki düzen vermiş olacaklar”

KÜMBET’TE YIKIM VAR…

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Şahin, Kümbet Yaylası merkezinde 15 dönüm alanda yıkım yapılarak kentsel dönüşüm yapacaklarını açıkladı. Hangi binaların yıkılacağı ve diğer konularda ayrıntılı bilgi vermeyen Şahin, “oradaki çirkin yapılar ortadan kalkacak. Yapılaşmayı düzenleyeceğiz Kümbette merkezde 15 dönümlük araziyi kapsayan kentsel dönüşüm için Bakanlıkla görüştüm. Siyasilerimizde bu olaya sıcak baktığını ifade edeyim. İnşallah kısa zamanda kendimde gideceğim, yetkililerle görüşerek kısa zamanda kümbeti modern bir şekle getirmeye çalışacağız. Seneye birde asfalt yaparak  pırıl pırıl yapacağız. Şu anda  pazar yeri çalışması devam ediyor.  Oraya yaptığımız 2 tuvalete temizlikçi yerleştirdik.” dedi.

Vali Dursun Ali Şahin’in önemli açıklamalarından birisi de Göğüs Hastanesi’nin kapatılmasına ilişkin oldu. Halen bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Şahin, hastanenin devlet hastanesi içinde bir ünite olarak hizmet vermesinden yana olduğunu söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir