logo

reklam

UYUM ve UYUMSUZLUK

"Zaman değerlidir; ama gerçek, zamandan daha değerlidir“  (Benjamin Disraeli)

"Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun“

(Herbert George Wells)

 

 

Her platformda ve her fırsatta doğru bildiğini söyleyen ve yazan birisiyim. Nokta kadar menfaat karşısında virgül kadar bile olsa eğilmemeyi kendime ilke edindim.

Birilerinin hoşuna gidecek diye haber veya köşe yazısı da yazmıyorum ve yazmayacağım.

Eğer aşağıda değineceğim  konuyu yazmasaydım kendime ihanet ederim. Ve yazacağıma dair de arkadaşıma söz verdim.

Ancak şunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Farklı bir insanım ve farklı fikirlerim var. Yaptığım eleştiriler de kesinlikle yıkıcı değil yapıcıdır.  Kimse darılıp-gücenmesin!..

Tabiri caize; „öküz altında buzağı aramasın!“

Sohbet ve yazılarımın asıl amacı;

Yön vermek-yönetmek, geliştirmek ve fikir verip, yanlıştan dönülmesidir.

 

UYUM ADINA UYUMSUZLUK ÖRNEĞİ

Geçenlerde Almanya'nın Oberhausen kentinde; Almanya Giresunlular Kültür ve Uyum Derneğinin bir gecesi vardı. Aslında gitmeyi düşünmüyordum ama Polonya'dan misafirim vardı ve sırf arkadaşım gelsin „Giresun'un memleket havasını teneffüs etsin“  diye birlikte gittik.

Arkadaşım Hasan Çiftçi, Sivaslı. Sivas-Giresun komşu şehirler. Sahil kesiminin değil ama iç kesiminin havası aynı 🙂

Salon 2000'de yapılan geceye gittik. Ve ilk gözlemlerim şöyle oldu. Geçen yıllara göre salon daha dolu doluydu. Kadınların organizasyonda söz sahibi olduğunu ve daha çok katkı yaptığını farkettim. Salonun her köşesinde vardılar ve konuklarla bire bir ilgileniyordı. Keza bizimle de ilgilendiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Kadınların organizasyonda olduklarını sadece ilgilenmekle farketmedik. Elbette bir de memleket yemekleri köşesi vardı ki mükemmeldi. Bu yazdıklarımı aynen Giresunlular Kültür ve Uyum Derneğinin Başkanı Aydın Petekçi ile de paylaştım.  Buraya kadar her şey DÖRT DÖRTLÜK!..

 

MİSAFİRİMİN GÖZLEMLERİ

Salondan erken ayrıldık. Zira arkadaşım Hasan Çiftçi yorgundu. Derken yola koyulduk. Neredeyse eve kadar bir saatlik yolumuz vardı. Hasan bana geceyle ilgili olarak aynen şöyle dedi; „Tevfik salonda şunu farkettim ve gözlemledim. Derneğin ismi Giresunlular Kültür ve Uyum Derneği ancak ben salonda hemen hemen hiç bir Alman göremedim. UYUM bunun neresinde?

Madem derneğin ismi UYUM o zaman salonda Alman misafirlerde olmalıydı. UYUM tek taraflı olmaz. Dernek yöneticilerinin hiç mi Alman dostları yoktu?..“

İnanının nutkum tutuldu… Hasan'ın söylemleri ve tespitleri hakkında söylenecek birşey yoktu. Söylediklerinin hepsine katılıyorum. Hasan Çiftçi, Polonya – Pomeranya Eyaletinin Gdansk şehrinin önde gelen şahsiyetlerinden  birisi. Hem siyasette hem de STK çalışmalarında bir lider. Polonya-Türkiye Dostluk Derneğinin başkanlığını yapıyor. Oradaki gece ya da balonun daha farklı olduğunu ve katılımcıların Polonyalı ağırlıklı olduğunun altını çizdi.

 

UYUM TEK TARAFLI OLMAZ

Merkezi  Mülheim kentinde olan Giresunlular Kültür ve Uyum Derneği, diğer derneklerin aksine isminde UYUM kelimesini kullanıyor. Bu yüzden biraz daha seçici ve dikatli olmalıdırlar diye düşünüyorum.

KÜLTÜR adına verdikleri mücadeleyi takdir ediyorum. Gelenek-görenek, yemek ve müzik kültürümüzün bir parçası. Dernek yöneticileri bunu başarmışlar.

Peki ya UYUM?!..

UYUM adına maalesef hiç birşey yoktu!..

UYUM adına Mülheim şehirinin Uyum Meclisi Başkanı Emine Arslan geldi. O da biraz geç saatlerde gelmiş. Belki de Giresunlu olduğu için gelme gereği duydu. Giresunlu olmasa gelmezdi diye düşünüyorum.

Oysa; UYUM adına Mülheim şehirinin Anakent Belediye Başkanı hadi o gelemedi yardımcısı, siyasi parti temsilcileri, Alman STK yöneticileri, Medya temsilcileri, işadamları vs. O salona davet edilmeliydiler. Bırakın daveti onların salonda olmaları için bir çaba gösterilmeliydi.

MADEM adımızda bir UYUM kelimesi var, o zaman UYUM adına buna dikkat etmeliydik diye düşünüyorum.

Bir şeyi merak ediyorum; dernek yöneticileri en aşağı 30 veya daha uzun yıllardan beri Almanya'da yaşıyorlar. Bir çoğunun kendi iş yerleri var. Bir çoğunun birlikte çalıştığı Alman mesai arkadaşları var. Neden her dernek yöneticisi bir veya birkaç Alman arkadaşını oraya getiremedi?

Yoksa buna gerek duymadılar mı? Oysa UYUM adına bu gerekliydi.

Bence  isminde UYUM ibaresi geçen bir derneğin buna dikkat etmemesi en büyük UYUMSUZLUK…

İlerleyen ay ve yıllarda hemşehrilerimin buna dikkat edeceğine inanıyorum. Benden söylemesi, umarım DOĞRULARI ve düşündüğümüzü yazdık diye bize gönül koymazlar…. 

   

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...