logo

reklam

ÜNİVERSİTENİN BAŞARISI GÖLGELENİYOR

Her zaman çevremizde bardağın boş tarafından bakmayı sevenler vardır.

Eğer bu kişiler topluma yön vermek gibi bir misyona sahipseler gerçekten vahim bir durumdur.

Ne yazık ki Giresun’da da bunun örnekleri çok fazla.

Buradan yola çıkarak, üzerinde çok şey yazılan ve konuşulan Giresun Üniversitesi’nde yaşananları farklı bir pencereden bir de ben değerlendirmek istiyorum.

Kötü emsal gösterilmez fakat, kötü olmadan da güzelin tanımını yapamayız.

Ülkemizin bir çok yerinde üniversitelerde şöyle ya da böyle bir takım olumsuzluklar yaşanıyor. Bu üniversitelerde çocukları bulunan anne ve babaların duygularını tahmin etmek zor değil.

Hele bir de Rektör;

“Buranın hakimi benim” diyebiliyorsa gerisini siz düşünün.

Oysa Giresun Üniversitesi Rektörü ise “Rektör Anne” şefkatiyle öğrencilerini bağrına basıyor.Başka rektörler öğrenciler arasında korumalarla dolaşırken,Giresun Üniversitesi Rektörü tek tek öğrencilerini kucaklayıp, sırtlarını sıvazlıyor. Yetmiyor her gittiği birimde her öğrencinin her sorusunu sabırla dinleyip samimiyetle cevap veriyor.

Bütün bunları Prof. Dr. Aygün Attar’ın rektörlük görevine geldikten sonra her birime iki kez düzenlediği gezileri  başka meslektaşlarımla birlikte takip eden bir basın mensubu olarak biliyorum.

Ancak Giresun Üniversitesi’nde Aygün Attar’dan  bir öncesi, bir de sonrası vardır.

Rektör Attar’dan sonrasını görmemek “Bardağın boş tarafına bakmak” demektir.

Size, Aygün Attar’dan önceyi bırakırken, ben ise sonrasını şöyle bir hatırlatmak istiyorum.

Giresun Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrencilerin yüzde 30’u kayıt donduruyor yada kayıt yaptırmazken, Rektör Attar’ın göreve gelişinden sonra kontenjanda yüzde 10 artış yaşandı. Bununla da kalmadı ilk defa 300’ün üzerinde yabancı öğrenci kontenjanı verildi.

Altyapı yetersizliğinden dolayı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne giden Tıp Fakültesi öğrencileri Giresun Üniversitesi’ne gelmeye başladı.

“Karadeniz’in parlayan yıldızı” sloganıyla yola çıkan Giresun Üniversitesi kendisiyle kurulan üniversiteleri değil, bir çok üniversiteyi de gerisinde bırakarak uluslar arası geçerliliği bulunan protokolleri imzaladı.

Kısaca "Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarına imza attı.

Giresun Üniversitesi, 8 ülkeden 42 üniversitenin oluşturduğu Kafkas Üniversiteler Birliği'ne üye oldu.

400 civarında bulunan akademisyen sayısı 500’ün üzerine yükseldi.

Sadece bazılarını sıralayabildiğim bu gelişmeler kurulmasının ardından bir asil,4 vekil rektörün görev yaptığı Giresun Üversitesi’nde göreve geleli sadece bir yıl olan Prof. Dr. Aygün Attar döneminde gerçekleşti.

Şimdi asıl gelmek istediğim nokta şu bu başarıları görmeyip,takdir etmeyenlerin, ısrarla bardağın boş tarafından bakmalarına bir anlam veremiyorum.

Kaldı ki üniversitenin dışında yaşanan bir adi asayiş olayının üniversiteye maal edilmesini de art niyet olarak değerlendiriyorum.

Dolayısıyla üniversitenin gerçekleştirdiği başarıları takdir etmeyenlerin yaşanan bir olumsuzlukta ulaşabildikleri yerlere açıklama gönderme gayreti içerisinde bulunmaları samimiyetlerine gölge düşürmüştür.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...