Kültür - Sanat

ÜNİVERSİTEMİZ TÜRKÜLERİMİZE SAHİP ÇIKIYOR

Giresun Musiki Cemiyeti Başkanılığı görevine seçilen Süleyman Livanelioğlu ve dernek üyeleri Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaret ederek, “Yılın Rektörü”  seçilmesinden dolayı kutladılar ve 19 Mart akşamı düzenleyecekleri konsere davet ettiler.

Dernek yönetimine teşekkür eden Attar, Giresun Türkülerine koruyup sahip çıkmak amacıyla bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.  

c3b184fe0d

Aygün Attar, şunları söyledi:  “Sivil toplum oluşumları büyük fedakarlıklar isteyen kuruluşlardır. Giresun Musiki Cemiyeti de böyle fedakarca çalışmalar sergileyen bir dernektir. Çalışmalarınızı yakından takip ediyor ve gurur duyuyorum. Sanatın hayatımızın tüm alanlarında yer bulması gereklidir. Bu anlamda Giresun’da sanata önem veren ve kendi değerlerine ve özgün kültürüne sahip bir ildir. Türküleri ve kendine has folklorik oyunları olan, ancak bunu yeterince sahiplenemeyen bir ildir. Bu kültürümüzün özellikle türkülerimizin akademik olarak araştırılması ve envanterinin çıkarılması elzemdir. Üniversite olarak, akademik anlamda böyle bir çalışmanın altyapısını oluşturmaya başladık. Giresun’a ait orijinal eserlerin tespit edilmesi ve Giresun’a tescil edilmesi için gerekli başvuruları da yapacağız”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir