Giresun

ÜNİVERSİTE TAŞERONA TEMİZLİK SÜRGÜNÜNÜ SAVUNDU

Giresun Üniversitesi’nde Rektör Prof.Dr.Cevdet Coşkun yönetiminin yarattığı taşeron huzursuzluğu sürüyor. Aralarında çoğu üniversite mezunu 8-10 yıllık çalışanlar da olan ve bugüne kadar idari birimlerde, bürolarda çalıştırılan işçileri, yerlerinden alarak temizlik işi yapmaya zorlayan yeni yönetim, tepkilere rağmen geri adım atmıyor.

Rektörlük bu konuda çıkan haber ve açıklamaları ‘gerçeği yansıtmayan bazı yanlı ve yanlış açıklamalar” olarak nitelendirdi ve uygulamayı maddelere dayandırdı.

İMZASIZ AÇIKLAMAYLA, YASA MADDESİYLE UYGULAMAYI SAVUNDULAR

Üniversiteden yapılan açıklamada Rektör veya bir başka kişinin imzası yer almadı.Açıklamada, taşeron firmasıyla yapılan anlaşmanın maddelerine yer verildikten sonra, “hizmet alım ihalesi yoluyla temizlik işinde çalıştırılmak üzere istihdam edilen personelin başka herhangi bir işte çalıştırılması söz konusu kanunlara aykırıdır” denildi.  Bu işçilerin 30 Haziran tarihi itibarıyla asıl işlerine döndürülmemeleri halinde idarenin sorumlu olacağı da kaydedildi. 

Üniversite, Belediye-İş Sendikası'nın ve işçilerin yönetici yakını olan veya hatırı sayılır kişilerin ricacı olmasıyla 30 taşeron işçiden bir bölümünün eski görevlerinde tutulduğu, bazılarınınsa  temizlik işi yapmaları gerektirmeyen, kapalı bölümlere gönderilerek adeta korunduğu, işçileri mobbing benzeri uygulamayla işten çıkarmaya zorlayarak yerlerine kendi yakınlarının alınacağı iddialarına açıklık getirmedi

Öte yandan taşeron işçilere yapılan ve uygulama ‘taşerona kadro’vaadini TBMM’ye taşıyan AKP’de de huzursuzluğa yol açtı. Başbakan ve ilgili bakanlara işçilerin şikayet yazısı göndermeleri üzerine il yönetiminden de bilgi istendiği belirtiliyor.
Giresun'da sorunu sadece sendika ve CHP Giresun Milletvekili Bülen Bektaşoğlu'nun dile getirmesi, 'diğerleri bu kıyımı destekliyor mu' yorumlarına neden oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir