logo

reklam

UFUK KEKÜL ‘KADINA ŞİDDET’İ YAZDI…

Kadına şiddet bu yıl da arttı. Ekim ayına kadar geçen süre içinde ERKEKLER, 236 KADINI sadece boşanmak istediği için veya evlenmek istemediği için öldürdü. 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırdı, 29 kadını yaraladı, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. 
Öldürülen kadınlar arasında, yasal haklarını kullananlar, katili hakkında 3 kez koruma kararı çıkartmış olan da vardı. 
Buna diğer kadın ve töre cinayetlerini de eklersek korkunç tablo ortaya çıkıyor.

Bu acı tabloya her şeyi anlatıyor: Öteki haklardan geçtik; Türkiye'de kadınların yaşama hakkı tehlikededir.

Kadına yönelik şiddeti önlemek için öyle bir güne ad verip o gün yürümek, panel-sempozyum düzenlemek avuca boya sürüp duvara parmak izi yapıştırmak veya mor atkı takmak yetmez. 
Ulusal bir eylem planı şart. Sorun kadın sorunu değil, toplumsal…Suçu hazırlayan, tasarlayan toplum. Erkek gidip işliyor.

Sonra sadece kadına değil şiddet herşeye karşı var ve heryerde…


Şiddeti ortadan kaldırmak için yapılacak pek çok şeyden birisi, birincisi şiddetin baş aktörü erkeklere kişilik egolarının oluştuğu aşamada verilecek eğitimdir. Hatta bütün yetişkin erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine tabi tutmaktır. 
Kadını dövmeyi hak gören ataerkil kültürle savaşmadan yol alınmaz.

Yoksa erkek kadını, kaşık düşmanı, eksik etek, saçı uzun aklı kısa olarak görür, sofradaki yerini öküzden sonra getirir ve hem sever hem döver, karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmez.

İkincisi de yasalarımızda şiddet suçlarına verilen cezaları caydırıcı hale getirmektir.Özellikle suçu hafifletici sebep sayılan ‘haksız tahrik indirimi’, ‘iyi hal indirimi’ gibi maddeleri yeniden düzenlemek gerekir. 
Sonra…Şiddetçi erkeklerden sadece kadını değil, bu toplumu korumak lazım. Yoksa herif dövüyor, kemiklerini kırıyor, işkence ediyor, bıçaklıyor, yaralıyor. sonra aramızda geziyor.İlk gördüğü yerde aynı kadını öldürüyor.
Bun bağlı olarak kadın sığınma evlerinin sayısı artırılmalı.

Hatta hukuk kadını sevmemeyi suç kabul etmeli.
Çünkü hayatı yaratan kadınını sevmeyen, öldüren toplumun hayatı tehlikededir.

Kadınları severek şiddetçilerden ayrılalım arkadaşlar.Yoksa hepimiz potansiyel suçlu sayılırız.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?