logo

reklam

UÇAN TABUTLAR

Savaşta değiliz….

Ama 9 gün içinde yüksek standartlı savaş teknolojisiyle donatılmış üç F-4 tipi savaş uçağımız eşi benzeri olmayan ‘kazalarla’ düştü.  

Her biri uzun teorik-pratik eğitim evrelerinden geçerek yetişen ikisi kurmay binbaşı, yüksek rutbeli 6 savaş pilotumuz şehit oldu.  


Son iki şehit..İkisi de Mustafa…Birisi yazın evlenecekmiş, birisinin 9 aylık çocuğu var.

Şehitlerin öykuleri birbirine benziyor. Onlar da ötekiler gibi arkalarında dramatik öyküler ve gözleri yaşlı analarını, iç çeken babalarını bırakarak gittiler.
Acımız büyük, ruhları şadolsun, mekanları cennet olsun.

 

Askerliği, özel birlikte, paraşütçü komando, sonra da Uğur Mumcu’nun askerlik yaptığı, Sakıncalı Piyade isimli kitabını yazdığı Ağrı Patnos’ta piyade istihkam çavuşu olarak yaptım.

Çok anlamam uçaklardan.

İlgi ve bilgi alanım da değil. Çok ahkam kesmeyeceğim.
Zaten Abdulkadir Selvi yapar onu.

Ancak tüm cahilliğimle söylüyorum: İşin içinde bir iş var. Kaza değil bu.

 

Düşünün…
Malatya'dakş iki uçak o teknolojik donanıma rağmen neden ve nasıl havada çarpışır, veya söylendiği gibi irtifa kaybederek yere çakılır?

Dün Konya'da tatbikatta eğitim uçuşu yapan o uçak durup dururken nasıl düşer?..

Ve bu uçakların pilotları fırlatma koltuğunu neden kullanmamışlardır da ölüme gitmişlerdir?

 

Yanıtlanması gereken pek çok soru var. 
Bu çarpışmaya, düşüşlere, hemen daha henüz hiçbir şey net değilken ‘kaza’ denmemeli, böyle bir tespit yaparak  geçiştirilmemeli, unutturulmamalı, unutulmaya bırakılmamalıdır.

Tersine; kuşku düşündürmeyecek şekilde, şeffaf biçimde aydınlatılmalı, şehitlerimizin aileleri ve kamoyunu tatmin edecek, vicdanları rahatlatacak bir açıklama yapılmalıdır.

 

Bir başka boyut ise; bu uçaklar pek çok ülkede emekli edilmiş.  Ama Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 54 tane mevcut. Bunların bir bölümü, düşenler de dahil; imkan ve kabiliyetleri İsrail tarafından modernize ediliyor. Dolayısıyla sözkonusu bizim için hayırlı rüya görmeyen bir İsrail olunca, insanın aklına iyi şeyler gelmiyor.

Acaba elektronik veya başka bir müdahale mi söz konusu?
Silah sanayinin ihaleci baronları uçaklarımızı düşürürek gözdağı ve tehditler mi savuruyor?

ABD-İsrail merkezli bir suikast mı bu? 

 

Hadi tüm bunlara komplo teorisi diyelim.
Ordumuzun tümüne, ama özellikle Türk Hava Kuvvetleri'ne yapılan komploların ve 'kumpasların' bu olayda etkisi yok mu?

Dünyanın en gelişmiş gücüne sahip, herkesin imrendiği ordumuza karşı bu süreçte iktidara paralel güçle birlikte, oluşturdukları siyasallaşmış hukukla adeta soğuk savaş yürüttüler, çökerttiler. 

Hava kuvvetlerinin komuta kademisine uyduruk gerekçelerle operasyon yaptılar ve davalar açıp, mahpus yatırdılar. Moral ve motivasyonunu düşürerek itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

Komutan kalmayınca sevk ve idare bitti, askerlerin teknoloji, eğitim,imkan ve kabiliyetleri ortadan kalktı.

Bir taraftan da PKK ve onun işbirlikçileri 'müzakere' 'çözüm süreci'adı altında ordumuzun elini kolunu bağladılar, kahraman bir ordudan yenilmiş, teslim olmuş bir ordu imajı yarattılar. 

 

Tüm ihmal cinayetlerine aynı ismi takıyorlar: Maden kazası, asansör kazası, tren kazası, iş kazası…

Şimdi de uçak kazası.

Oysa kaza ;insan iradesi ve kontrolü dışında aniden gelişen, önüne geçilmesi, engel olunması mümkün olmayan olumsuz sonuçlar doğuran olay  demektir…

Bu tanıma uymayan bir olayla karşı karşıyayız. 

 

Bu olay kaza değil, resmen cinayettir. 

İç güvenlik paketiyle uğraşanlara buradan sesleniyorum; bırakın boş işleri. Halkımızın demokratik tepkilerini göstererme hak ve özgürlüklerini kısıtlamaya, yok etmeye yönelik baskı yasaları çıkarmaya çalışmayı..

Sorun iç güvenlikte değil, dış güvenlikte…İtibarımız bitti. Şu anda kendi savaş uçağını düşüren,pilotlarını öldüren ve sonra da buna 'kaza' diyen bir ülke ayıbıyla yaşıyoruz.  Bunun için bu cinayetlerin faiileri mutlaka bulunmalı, hesabı sorulmalıdır.

Bununla uğraşmalıyız. Bu ülkenin ordularının saraydaki Başkomutanı'nın tasası da bu olmalı. 

Artık ne yazık ki; İstikbalimizi göklerde değil, yerlerde sürünüyor, 


 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...