EğitimGiresun

TÜRKSAV’IN EN ANLAMLI ÖDÜLÜ REKTÖR ATTAR’A

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı TÜRKSAV 19. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri de sahiplerini buldu . TÜRKSAV bu yıl 9 ülkeden 16 kişi, kurum ve kuruluşa ödül verecek.  

 Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende,  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, Türk Dünyasının birlik idealine getirdiği tarih tezleri” nedeniyle ödül  aldı.

Ödül töreni öncesinde “Kazak Hanlığı 550. Yılı” konferansı düzenlendi. Konferansa Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tuymebayev, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türk Akademi Başkanı Darhan Hıdırali, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akergin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve diğer yetkililer katıldı.
Türkiye’denödüle layık görülen kişiler ve ödül gerekçeleri şöyle: Türk dünyasında birlik idealine getirdiği tarih tezleri sebebiyle  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Güncel edebiyat ürünlerinin oluşmasına hizmeti dolayısıyla Bizim Külliye Edebiyat Dergisi, Türk Kahramanlığı ve Türk kültürünün işlendiği birçok filminde Türklük duygusu ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunması sebebiyle sanatçı Cüneyt Arkın,Strateji çalışmalarında Ermeni diasporasına karşı yürüttüğü çalışmalardan ötürü Hazar Strateji Enstitüsü,Türkiye-Azerbaycan enerji politikası ve ekonomi ortaklığına hizmetleri için Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (Socar) Türkiye Başkanı Kenan Yavuz,Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin Türk dünyası ile ilgili faaliyetlerine öncülük ettiği için Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Mehmet Cahit Turhan,Türk dünyasına yönelik geniş yelpazeli yayınlarından dolayı TRT Avaz kanalı ile ErmenilerinTürkiye'yi karalama propagandalarını boşa çıkaran çevirileriyle Yılmaz Batıbay. ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir