logo

reklam
23 Şubat 2018

Türker: “İşçilerin ekmeğiyle oynamayın”

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, “Emeği, alın teri ile çalışan, çalışmak isteyen, çalışmak zorunda olan bu taşeron dostlarımızın ekmeği ile oynamanın bedeli ve vebali çok ağırdır. Siz siz olun bu mağduriyetleri ivedilikle çözüm bularak tartışmalara ve mağduriyetlere son verin” çağrısı yaptı.

Türker, yaptığı açıklamada, taşeronlara verilecek kadrolarda yer bulamayacak işçilerin mağdur edildiğini ve kaderine terk edildiğini savundu.

 Açıklamasında “Alt işveren personel durumundan, belediye veya il özel idaresi şirket personeli statüsü ile çalışacak dediğiniz taşerona kadro diye siyasi sömürü yaptığınız emekçileri şimdi de sanki devlet memuru oluyormuşçasına 657-48 A-5 maddesine istinaden onlarcasını red cevabı ile kapı önüne koyuyorsunuz” diyen Türker, şunları kaydetti:

 “Taşeron emekçisi dostlarımızın emeğinin, alın terinin yıllar boyunca, taşeron şirketler tarafından, devlet eli ve desteği ile ihale edilerek çalınmasına her daim hayır dedik.

 Taşeron işçilerimizin düşük asgari ücret, güvencesiz çalışma şartları, şirket ve kurum patronlarının iki dudağı arasında olan geleceklerinin her daim savunucusu olduk.

 Taşeron düzenlemesinin OHAL ile çözülemeyeceğini, 696 KHK’nın bu yaraya şifa olamayacağını, bu düzenlemenin tek akıl ile değil ortak akıl ve TBMM iradesinde gerçekleşmesi gerektiğini ifade ettik.

 İl Özel İdaresi ve belediyelerin hizmet alımı ile taşeron şirketlerde çalışan emektar insanlarını aldınız, belediye veya il özel idaresi şirket personeli sıfatıyla ne olduğu belirsiz bir girdabın tüm merkezine yerleştirdiniz. Onlarca evrak, onlarca belge ve hiçbir hukuksal dayanağı olmayan feragatnameler isteyip zor durumda bırakarak, zorla aldınız.

 Devletine ve milletine karşı hiçbir terör ve bölücü suç işlememiş, sadece adli suçlarda bulunmuş, maddi, hukuki, manevi cezasını çekmiş, hayatlarını emekleri ile inşa etmeye çalışan insanları ve ailelerini kaderlerine terk ediyorsunuz.

 4a SSK kanunu kapsamında emeklilik hakkı kazanmış sebebi ile insanları emekliliğe mahkum ediyor, çalışan konumdaki bir taşeronun çalışmaya devam etmesiyle yükselecek prim gün ve tutar seviyesinden ileride emekli olacağında kazanacağı hakları yok sayıyor, umursamıyor, çok düşük emekli maaşına mahkum ediyorsunuz.

 EKAP üzerinden çalışmasının, işine devam etmesine engel olduğunuz, çözüm üretemediğiniz, kendi ellerinizle red, çalışamaz cevabı verdiğiniz taşeron emekçilerini kulaktan dolma bilgiler ve fısıltı gazetesi eşliğinde kamu kurum yetkililerinin adeta sorumluları anlarmışçasına zor ve mağdur durumda kalmalarına sebep oluyorsunuz. Hiçbir genel ve yerel siyasi yetkililerimizle mağduriyetlere çözüm aramıyor, seslendirmiyor, başınızı adeta deve kuşu misali kuma gömüyorsunuz.

 Yalnız bilmelisiniz ki, emeği, alın teri ile çalışan, çalışmak isteyen, çalışmak zorunda olan bu taşeron dostlarımızın ekmeği ile oynamanın bedeli ve vebali çok ağırdır. Siz siz olun bu mağduriyetleri ivedilikle çözüm bularak tartışmalara ve mağduriyetlere son verin.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?