GiresunKültür - Sanat

TÜRK DÜNYASI AŞIKLAR ŞÖLENİ

Aygün Attar'ın rektörlüğü döneminde organizasyonu yapılan ve Giresun Üniversitesi ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen “5. Uluslararası Türk Dünyası Âşıklar Şöleni ve Pervin Behmeni Kaşkayi Adına Halkbilimi Sempozyumu” başladı.

 

396a8765

 Sempozyum açılışında konuşan düzenleme komitesi başkanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Kafkasyalı , aşıklık geleneğinin yaşatılması ve bilimsel olarak araştırmalar yapılarak geliştirilmesine katkı sağlamak üzere bu etkinliği düzenlediklerini söyledi Kafkasyalı; “ülkemizde son günlerde gelen şehit haberleri hepimizi derinden yaralamıştır. Öncelikle aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Yaşadığımız bu elim olaylar nedeniyle programımızda bazı değişikliklerin yapılması da  gerekli hale gelmiştir. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına, üniversitemizin değerli yöneticilerine, hocalarımıza, öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nazım Elmas, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek; “Fındığın başkenti, kirazın anavatanı olarak anılan Giresun’umuz  bundan sonra Âşıklar Şehri olarak da anılacaktır. Üniversitemizde beşincisini düzenlediğimiz Âşıklar Şöleni’nin bundan sonraki yılarda da geleneksel olarak devam ettireceğimize inanıyorum “ diye konuştu.

Konuşmaların ardından ozanlar açılış türkülerini icra ederek, ülkelerinin geleneklerini türküler ve şiirler eşliğinde yansıttılar. Programın öğleden sonraki bölümde Pervin Behmeni Kaşkayi adına düzenlenen sempozyum gerçekleştirildi. İlk gün programı, Ozanlar Konseri ile sona erdi.

396a8752

12 ülkeden yaklaşık 90 aşık ve bilim insanının katıldığı açılış programına, Prof.Dr. Aygün Attar'ın yanı sıra;  üniversitenin akademik ve idari personelleri, öğrenciler kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir