GiresunManşet ÜstüSpor

TÜKÜRÜK CEZASI!..

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Yeşilgiresun Belediye –İstanbul Büyükşehir Belediye Basketbol karşılaşması sonrasında, rakip takım oyuncusuna tükürdüğü belirlenen taraftara ‘sporda şiddet’ yasası uygulandı. Taraftar 1 yıl boyunca basketbol karşılaşmalarını izleyemeyecek.

Giresun İl Emniyet Müdürlüğü, konuya ilişkin olarak yayımladığı basın açıklamasına, olay maçın bitiş düdüğünden sonra rakip takım oyuncularının soyunma odalarına gitmek üzere salon çıkış tüneline girdikleri esnada yaşandı. Bu sırada Tunahan A. İsimli taraftar İstanbul Büyükşehir Belediye oyuncusu Erick BUCKNER’e bulunduğu yerden doğru tükürdü.  Bu kişi görevlilerce yakalanarak hakkında 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun 14/1. Maddesi gereğince işlem yapıldı.  Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla Tunahan A.  1 yıl süreyle müsabakaları izlememe cezası aldı.

GİRESUN EMNİYETİ TARAFTARI UYARDI

Taraftarları uyaran Giresun Emniyet Müdürlüğü, Spor müsabakaları öncesi, maç esnası ve sonrasında 6222 sayılı Kanununda şiddet olarak belirtilen eylemlere hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeden bu fiilleri işleyenler hakkında gerekli adli ve idari yaptırımlar uygulanacaktır” denildi.

Aynı açıklamada göze çarpan bir başka uyarı ise şu biçimde: “Spor sahalarında şiddet olaylarına karışanlar ile müsabakalara toplu olarak bedava girmeye ve deplasmanlardaki maçlara bedava otobüs ve maç bileti temin  ederek  seyirci götürmeye çalışan gruplar olduğundan,  taraftarlarımızın bu tür organizasyonları yapan şahıslara itibar etmemelerini önemle rica eder, aksi halde haklarında telafisi mümkün olmayan cezai yaptırımların uygulanabileceğini  bir kez daha hatırlatırız”

Tunahan A. İlk kez bu biçimde ceza alan ilk taraftar oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir