Giresun

TUİK’E GÖRE GİRESUN’DA YAŞAMA NEDENİ YOK

Türkiye İstatistik Kurumu, ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hanehalklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı. Çalışmanın amacı, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek şeklinde açıklandı.

İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsadı ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutlar tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunuldu.

Yaşam endeksinde ilk sırayı Isparta aldı
Endeksteki diğer ilk sıralar şöyle sıralandı:
Konut endeksinde Sakarya, çalışma hayatı endeksinde ilk Zonguldak, gelir ve servet endeksinde İstanbul, sağlık endeksinde Isparta ,eğitim endeksindeTunceli, çevre endeksinde Kastamonu ilk sırayı alırken, güvenlik endeksinde Artvin, yaşam memnuniyeti endeksinde Sinop
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir