logo

reklam
10 Eylül 2017

TÜCCARIN FINDIK DEPOSU VE SPOT BORSASI AÇILDI

Türkiye ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla yapılan Giresun Ticaret Borsası’nın Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projesi’nin açılışı resmi törenle yapıldı

Açılışa, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  Giresun miilletvekilleri, Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. 

Bakan Fakıbaba, törende yaptığı konuşmada, lisanslı depoculuğun önemine dikkat çekerek üreticiden belirlenen fiyatın altında fındık satmamalarını istedi. Açılışta Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkc ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de birer konuşma yaptı.

Bakanlar, konuşmaların ardından açılış kurdelesini keserek, gonku çalıp ilk fındık alımını yaptılar.

30 dönüm arazi üzerine 13 Bin 500 m2’lik alan üzerine inşa edilen ve 24 çelik silodan oluşan Fındık Lisanslı Deposu toplam 17 bin ton kapasiteli. Fındık üreticileri tarafından borsaya verilen ve 2 yıl bekletilebilecek olan fındıklar 2’şer randıman aralıkla 4 grupta depolanacak.

 

Hizmete giren Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasında ayrıca akredite kalite kontrol laboratuvarı, fındık spot borsa binası, borsa seans salonu, idari kısımlar, konferans salonu, spot satış ürün bekleme yerleri ile araç kantarları da bulunuyor

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?