GiresunManşet Üstü

TSO, ‘SORUN BELİRLEME ÇALIŞTAYI’ DÜZENLEDİ

VALİ KARAHAN:”KONUŞMA DEĞİL, İŞ ZAMANI. ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ ŞART…”

BAŞKAN AKSU: “MİLLETVEKİLLERİ İLİN SORUNLARINI TAKİP ETMİYOR…”

TSO BAŞKANI ÇAKIRMELİKOĞLU: “YENİ BİR  YAPILANMA SÜRECİNE GİRİYORUZ”

manşrt

İlin sorunlarını belirlemek üzere Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Dış Paydaşlar Strateji Çalıştayı” ilgili kişi ve kuruluşların katılımıyla gerçekleştirildi. Burada konuşan Giresun Valisi Hasan Karahan, “Giresun’da konuşma çok, iş yok. Artık bir zihniyet değişikliği şart. Örnek uygulamalarla harekete geçmek lazım” dedi

.Belediye Başkanı Kerim Aksu ise; SEKA arazisinin TOKİ’ye verilmesini eleştirerek, “Giresun’un konuta değil, istihdama ihtiyacı var. O arazinin Organize Sanayi ve sanayi sitesi olarak değerlendirilmesi gerekirdi” diye konuştu.

Giresun İlinin Sorunları Dış Paydaşlar Çalıştayı’nın açılış konuşmasını yapan Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, ilin gelecekteki ekonomik, sosyal ihtiyaçlarını tespit etmek, hedeflemek ve planlamak üzere bu çalıştayı düzenlediklerini söyledi. Çakırmelikoğlu, “daha kaliteli hizmetler verebilmek için yeni bir yapılanma sürecine girdik. Sonuç üretebilmek için stratejik hedeflere ihtiyacımız var. İlin zayıf, güçlü yönlerini bilenler olarak sizlerle fikir alışverişinde bulunmak istedik. Bu fikir toplantısının daha iyi hizmet yapmamıza katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
Giresun Valisi Hasan Karahan ise, sorunların somut önerilerle çözümlenmesi gerektiğine dikkat çekti. “Giresun’da konuşma çok, iş yok. Yapılmalı, edilmeli gibi cümlelerden vazgeçmeliyiz” diyen Vali Karahan, “Bir zihniyet değişikliğine gitmek gerekir. Büyük  yürüyüşler, küçük adımlarla başlar. Adım atmalıyız.Örnek uygulamalarla hareket etmeliyiz” dedi. Karahan”Örneğin,fındık ürünlerinin tümünü bulabileceğimiz bir fındık çarşımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde bunun eksikliğini hissettik. Fındık Araştırma İstasyonu’nda düzenlediğimiz bir stantta fındığı tanıttık” şeklinde konuştu.
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun hedefinde Karayolları Bölge Müdürlüğü vardı. Aksu, “Bu müdürlük yeniden yapılanmalı. Trabzon’dan hizmet alınmıyor. Giresun Valiliği önüne bir kavşak yapamadık, 4 yıldır uğraşıyoruz. Gemilerçekeği’nde 3 vatandaşımız hayatını kaybettikten sonra üst geçit yaptırabildik” dedi. Aksu, Güney Yolu Projesi’ne destek verdi.

Kerim Aksu, milletvekillerinin Giresun’un sorunlarını takip etmediklerini belirterek, “Ankara’da düzenlenen Demiryolu ile ilgili toplantıya bizim vekillerimiz katılmadı. Dolayısıyla Trabzon milletvekilleri güzergahı kendi illerinden geçirdiler” diye konuştu. “Giresun’un istihdama ihtiyacı var, konuta değil. Ama SEKA’nın arazisi TOKİ’ye verildi. TOKİ bir devlet kuruluşu değil, kar amacı güden bir şirket. Oysa o arazi Organize Sanayi Bölgesi olmalıydı. 35 yıllık sanayi sitesi ihtiyaçlara cevap vermiyor. O da o araziye taşınabilirdi.

Çalıştayda; Eğribel Tüneli, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Yolu, Organize Sanayi, Giresun Limanı, Fındık, Türizm  Demiryolu, Güney Yolu gibi başlıklar tartışıldı.TSO Başkan Vekili Mustafa Halilbeyoğlu, bu konularda odanın görüşlerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 TOBB Akreditasyon Uzmanı ve Proje Sorumlusu Banu Yüksel de katılımcılara bilgiler verdi.

Çalıştay yapılan konuşmalarla sona erdi.

Çalıştaya tüm kişi ve kuruluşlar davetli olmasına rağmen katılımın az olması dikkat çekti. Çalıştaya; Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mahir Kadakal, Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, siyasi partilerden ise sadece Ak Parti İl Başkanı Hasan Aydın’ın katıldığı görüldü. 

Bir yorum

  1. kim ne derse desin Giresunda belediye başkanlığını da, milletvekilliğini de , bakanlığı da hakeden tek isim var: Prof. Dr. Aygün Attar; diğerleri ne yaptı ki;
    Giresun için en çok çalışan; en çok eser kazandıran gerçek bir Giresunlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir