Giresun

TMO’nun fındık fiyatını düşürme manipülasyonuna tepkiler…

Piyasada fındık 64 TL civarlarında seyrederken TMO’nun depolarındaki fındıkları 58-61 TL’ye satışa çıkarması tepkilere neden oldu. Fiyatlar kararın ardından bir anda düştü.

TMO’nun bu hamlesinin yabancı alıcıların çıkarlarına hizmet eden, iç ve uluslararası piyasalarda fındık fiyatlarını düşürmeye üretici ve ülkeyi zarara uğratma hamlesi olarak değerlendirildi.

BEKTAŞOĞLU: “TMO KİME HİZMET EDİYOR?”

İYİ Parti İl Başkanı İsmail Bektaşoğlu, yazılı açıklamayla tepki gösterirken şu soruları yöneltti: “TMO ne yapmaya çalışıyor? Üreticiyi desteklemesi gereken bir kurum bu açıklamayı neye göre yapmıştır Gübre, ilaç, mazot girdilerinin yükseldiği şu zamanlarda emeğinin karşılığını almaya çalışan üreticiye mahsulünü beklettiği için bir ceza mı kesilmiştir? Maliyetinin altında fındık satmaya çalışan TMO bu fiyatlarla kimlerin kasasını doldurmaya çalışmaktadır? Bu açıklama ile fındık alım satım yapan esnaflarımızın da ellerinde olan mahsulden zarar etmektedir. Bu durumda TMO kime hizmet etmektedir? ”

Ulusal Fındık Konseyi ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük ise, Şimdi ne oldu da 1 Şubat’ta daha piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı. Velev ki ihtiyaç var, satalım dendi. Peki neden piyasalar 62-63 TL bandında fiyatlanırken, TMO tarafından 58-61 TL gibi bir fiyatla piyasa altında bir fiyat açıklandı. Bu durumun izaha ihtiyacı vardır” değerlendirmesinde bulundu.

TMO’ya bir tepki de CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzelden geldi. Adıgüzel, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Devletin kurumu bir yabancı kartele taşeronluk yapmaktadır. Bu yüzden kızgınız. Dün Ordu’da fındık fiyatı 62 liraya varmışken biraz önce bu haberin alınmasıyla piyasada fındık 55 liraya düştü. Birkaç iyi adam ülke adına ve çiftçilik adına mücadele verirken bir hırsız takımı, bir çete, memleketin ve fındık üreticisinin emeğinin değerlerinin altını oymaya devam etmektedir. Yazıklar olsun”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir