logo

reklam
19 Ekim 2017

TKDK GİRESUN’A 68 MİLYON TL YATIRIM YAPTI

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti. TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun tarafından karşılanan Vali Sarıfakıoğulları, Kurum çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD I Programı kapsamında yaklaşık 40 Milyon TL’lık yatırımı Giresun'a kazandırdığını ifade eden Kurşun, 2013-2016 yıllarını kapsayan 4 yıl içinde besicilik, et tavukçuluğu, arıcılık, su ürünleri işleme, tıbbı ve aromatik bitkileri işleme, fındık kırma, ceviz kırma ve paketleme tesisleri, mermer atölyesi, fındık ve pestil –köme işleme ve paketleme, restoran ve konaklama tesisi olmak üzere toplamda 92 projeye 15 Milyon 489 Bin TL hibe desteği sağlandığını, IPARD II Programının ilk çağrısında ise toplam yatırım tutarı 17 milyon 648 bin TL olan 34 proje için sözleşme imzaladıklarını dile getirdi. İlk çağrıda verilecek 10 Milyon TL hibe tutarının yanında, ikinci çağrıda 5 Milyon TL hibe tutarına sahip 4 proje başvurusunu kabul ettiklerini belirten Kurşun, toplamda verilen ve verilecek olan hibe miktarının gelecek yılın sonunda 30 Milyon TL’yi bulacağını ifade etti.

Toplam yatırım tutarı yaklaşık 68 Milyon TL olan projeleri Giresun’a kazandıracaklarını söyleyen Kurşun; İlin IPARD hibe fonlarından daha fazla istifadesi için, hayvancılık sektöründe ilgili STK’lar ile birlikte sahil hayvancılığının disipline edilmesi adına 10 başlık süt, 30 başlık besi hayvancılığı için ortak proje üzerinde çalışıldığı ve Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk İlçelerinde planlı hayvancılık bölgeleri tesis etme imkanlarını değerlendirdiklerini, yayla evleri yapılırken en az 5 odalı butik işletmeyi hedefleyen planlamanın yaylalarda turizm yatırımlarını artıracağı, kamu kurumlarının ilerleyen çağrı dönemlerinde güneş enerjisi santrallerinde %100 hibe ile yararlanabileceği konusunda da bilgiler verdi. Ayrıca ilde yatırım arazisi bulma noktasında sıkıntı yaşandığını, arsa temini ile ilgili neler yapılabileceği konuları da istişare edildi.

Kurumun sağladığı hibe destekleri ile ilin sosyal ve ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağladığını belirten Vali Sarıfakıoğulları, IPARD hibe desteğinden faydalanan işletme ve tesislere birlikte ziyaret gerçekleştirebileceklerini dile getirdi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?