logo

reklam

TİYATRO GAZETESİ MART

Tiyatro Gazetesi, bu ay tam 36 sayfa, 15.000 baskıyla karşınızda. Artık daha çoğuz. Bu ay, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde daha güçlü bağıracağız bir ağızdan, “Yaşasın Tiyatro, Yaşasın Sanat!” diye. Hepimize kutlu olsun. 27 Mart.

Yeni sayımızla yine çok önemli haberler ve birbirinden kıymetli yazılar sunuyoruz. Tiyatro dünyasından söyleşiler, etkinlikler, değerlendirmeler yine gazetenizde. Bu ay ilk sayfamızda Şirin İnci’nin Giresun ziyareti ve söyleşisi var. Başta Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu olmak üzere, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Doğan Turan ve diğer yönetmenler, oyuncularla söyleşen İnci, Giresun’daki kültür sanat etkinlikleri ile ilgili de ayrıntılı bir dosya hazırladı. İyi okumalar diyoruz.

İlk sayfa da yer alan önemli bir diğer haber ise Nurhan Uslu’nun. “Marmara Belediyeler Birliği Kültür Sanat Platformu kuruldu” başlığını taşıyan haber de, Başkan olarak ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen seçildi diyor. Tiyatro Gazetesinin düzenlediği 3. Anadolu Tiyatro Ödülleri gecesinde “Yılın Tiyatro Adamı” ödülünü alan Mehmet Özgür’ü biraz daha yakından tanımak ister misiniz? O halde Genel Yayın Yönetmenimiz Nazif Uslu’nun bu ay ki yazısını kaçırmayın. Kırklareli Belediye Başkanı Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu, kentte kültür Sanat adına yaptığı çalışmaları ve düşüncelerini bizimle paylaştı. Bu nefis yazıyı ise “Kentler kültürleriyle yaşar” başlığıyla köşesine taşıyan isim, Nurhan Uslu oldu. Keyifli okumalar.

Faik Ertener Antalya Şehir Tiyatrosu’nun davetlisi olarak oyunları izlemek üzere oradaydı. Oyunlar bir tarafa, Tiyatro binasını bile halkın böylesine benimsemesi Ertener’i şaşırtsa da, nedenlerini irdelediğinde kentin duvarlarını süsleyen o alışık olmadığımız oyun afişleri olduğunu gördü. Ve bu afişlerin tasarımcısı Cem Burak Çimrin’i bulup, bizler için söyleşti. Bakınız neler söyledi. Tamer Levent Tiyatro ve Biz köşesinden yine yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor “Kavramları Anlamamak” başlıklı yazısıyla bu ay. Çiğdem Kiper “Bitmeyen Kadın Sorunumuz: Antabus” derken, Büşra Elmaskaya “Efeler Halk Eğitim Merkezi ‘Naaş-ı Muhteremler’ ile sahnelerde” ve “Aydın’da Hidayet Sayın günleri" dedi. Serkan Fırtına “ Memet Baydur Tiyatrosu”, Dr. Rasim Aşın “Sardes Uluslar arası Dionysos Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Şenliği başlıyor!”, Halit Karaata “Ateşi ve ihaneti görmek”, Yaşam Kaya “Kozalar: Sahnede beni kendisine aşık eden üç kadın” ve Turgay Girgin ise “Han Tiyatrosu” dediler okurlarına bu ay. Nazif Uslu’nun yazdığı Börklüce Mustafa kitabını ise bizlere tanıtan değerlendiren isim Tamer Levent oldu “Nazif Uslu ve Börklüce Mustafa” başlıklı yazısıyla. Tuğba İlmaz “Yeni biçimler arayan bir tiyatro; Rast”, Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler “Gerçek aşka Hüüü; Ahmet Yesevi” derken Metin Boran ise “Gençlerin düşleri yakılmak isteniyor” dedi.

Öte yandan bu ay okurlarına “Ahmet Yesevi” diyen bir başka isim de Emre ışık oldu. Berat Beyoğlu “Çocuk oyunları ve Tuna Öztunca” dediği yazısı dışında, “Sarıyer Sanat Tiyatrosu Fedarico Garcia Lorka birlikteliği devam ediyor” deyip Abdullah Alparslan ile söyleşti. Erdal Yıldırım “Önce İnsan Olabilmek”, A.Kadir Bozkurt “Acı üstüne acı: DTCF Tiyatro” derken, Nazif Uslu ise Gökhan Bulut’un kitabı “ Bir Evlenme Teşebbüsü”nden bahsetti. “Ankara Birlik Tiyatrosu yoluna devam ediyor” haberini verip, Gül Göker ile söyleşen isimse Berat Beyoğlu oldu. Beyoğlu’nun bu ay birçok söyleşisini okuyacaksınız gazetede. Bir tanesi de Tiyatro Agon ile Mersin’de yapıldı. Genel Sanat Yönetmeni Salih Yıldırım’a uzattı mikrofonları bu defa. Gülşah Özdemir Koryürek “ Bugünün Tiyatrosu ve Perdesiz Sahneler Belgeseli”, Deniz Özen Başaran “Yeditepe’nin Yedibölge’si”, Mustafa Göksu “Trakya Üniversitesi Yaşam Sahnesi Tiyatro Topluluğu” ve Şirin İnci’de “Vurgun” dediler.

En başta belirttiğimiz gibi Şirin İnci’nin hazırladığı Giresun dosyasında GBŞT Genel Yayın Yönetmeni Doğan Turan, GBŞT Tiyatro Müdürü Hüseyin İnanç, GBŞT Yönetmen ve Oyuncusu Özgür Aydın, GBŞT Yönetmen Oyuncu Yazar Serkan Kayacık, ve yine GBŞT de Oyuncu Ahmet Öndaş ile yapılan söyleşiler nefis. Kaçırmayın.

Kısacası bu ay gazetemiz dolu dolu. Sadece söyleşi ve yazıları aktardığımıza bakmayın, daha bir çok önemli haber de bu ay okunmak için sizleri bekliyor. Bu ay daha kalabalığız. 15.000 gazete okuruyla birlikte, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’müz kutlu olsun diyoruz. “Yaşasın Tiyatro Yaşasın Sanat” Tiyatro gazetesi aboneliği için www.tiyatrogazetesi.net Gazetenize Esen Kitap ve Özay Büfeden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...