AktüelGiresun

TIĞLI’DAN AYTEKİN ŞENLİKOĞLU’NA ‘KUL HAKKI YEDİN’ SUÇLAMASI

CHP MİLLETVEKİLİ TIĞLI, GİRESUN BELEDİYESİ'NE ALINAN 100 İŞÇİNİN 'TORPİLLİ' OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Seçimden önce ‘kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız” vadinde bulunan ancak göreve geldikten sonra çeşitli gerekçelerle 150 dolayında çalışanın işine son veren Aytekin Şenlikoğlu, belediyeye işçi alımına başladı. Ancak Şenlikoğlu’nun alımları yeni bir tartışma ve polemik yarattı. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, işçi alımında adaletsizlik ve partizanlık yapıldığını, Ak Parti’de yapılan listede ismi olanların işe alındığını iddia etti. 

“KUL HAKKI BAŞKA NASIL YENİR”

‘Kul hakkı başka nasıl yenir’ başlığıyla yazılı bir açıklama yapan Necati Tığlı, Giresun Belediyesi’nin İŞKUR üzerinden aldığı 100 kişilik işçi alımında partizanlık yapıldığını söyledi. Tığlı, ”İŞ-KUR üzerinden altı aylık zaman diliminde çalışması öngörülen adaylar ve aileleri öncelikle AKP’ ye üye olmak zorunda bırakılıyor. İŞ-KUR’dan önce partiye üye olan işçi adaylarının kaderi , şartlarının uygun olup olmamasına bakılmaksızın kura bile çekilmeden parti içinde yapılan liste ile belirlendi. Gerçekten işe ihtiyacı olan ve kura sonucunda işe yerleştirileceğine inanan vatandaşlarımızın hakkı, torpil yolu ile gasp edildi. İŞKUR adı altında yapılan bu alımlar için AKP’ de liste hazırlanırken, Cumhur ittifakı partilere mensup vatandaşlarımız arasında da ayrımcılık yapıldı.”
“MADEM İŞÇİ AÇIĞI VARDI, NEDEN İŞÇİ ÇIKARDINIZ”
Tığlı, konuya ilişkin açıklamasına şöyle devam etti: “CHP’li Giresun Belediyesi’ni normalin üzerinde işçi çalıştırmakla eleştiren AKP’li belediyenin, bu süreçte 100’ün üzerinde çalışanı bünyesine katarken, önce Giresunlu değil önce partilim olacak anlayışını ortaya koymasına doğrusu şaşırmadım. Peki işine son verilen çalışanların günahını nasıl ödeyeceksiniz? Madem ki işçi açığı vardı, aylar öncesinden o kadar işçiyi neden işten attınız. Yüz emekçiyi işten çıkardınız, yoksulluğa mahkum ettiniz, şimdi yüz garibanı açlık sınırında bir maaşa kısa süreliğine çalıştırmak üzere İŞKUR üzerinden sömürüp istihdam sağlıyorum diyeceksiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir