Giresun

TİCARET BORSALARINA ‘KAYIT DIŞI FINDIK SATIŞI’ SUÇLAMASI

NURETTİN KARAN NE BİLİYOR? SADECE ÇAMUR MU ATTI?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçen sezon alınıp-satılmasına rağmen yaklaşık 150 bin ton kabuklu fındığın Ticaret Borsalarında kayıtlara geçmediğini, verilerin birbirini tutmadığını iddia etti.  Karan yaptığı yazılı açıklamada, “Yaklaşık 150 bin ton kabuklu fındık el altından mı alınıp-satıldı” diye sordu.

Karan, kayıtdışı işlemlerin hangi borsada yapıldığını ve 150 bin ton fındığın hangi firmaya satıldığını açıklamaması dikkat çekerken, iddiaların savcılıklarca suç duyurusu kabul edilerek işlem yapılması bekleniyor.

150 BİN TON FINDIĞA NE OLDU ?
Ticaret Borsalarının resmi bir kurum olduğunu hatırlatan Karan, açıklamasında şunları söyledi:“2018 yılı tahmini rekoltesi 559 bin 864 ton olarak açıklanmasına rağmen borsalarda işlem gören (müstahsil satışı) miktarı sezon sonu 329 bin 557 ton olarak gerçekleşmiştir. Tahmini rekolteyi baz alacak olursak 230 bin 307 ton fındık borsa sistemine ve vergi sistemine girmemiştir. 2018-2019 fındık ihracat sezonu ise 239 bin 114 ton olarak borsa kayıtlarında görülmektedir. Buda yaklaşık 478 bin 228 ton kabuklu fındık yapmaktadır. Yeni resmi kurum olan borsaların resmi verilerine göre tescil edilmeden 148 bin 671 ton fındık ihraç edilmiştir. Bunun resmen devleti aldatmaya, hile yapmaya ve soygun yapmaktan bir farkı yoktur”
Karan, bu durumunun üretici ve sektör nezdinde Ticaret Borsalarının güvenirliğini zedelediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir