GiresunManşet Üstü

THY GENEL MÜDÜRÜ ARAP TURİST AŞIĞI

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) 15’inci Kalkınma Kurulu Toplantısı Trabzon Novotel’de yapıldı. 

Toplantıya Giresun Valisi Hasan Karahan’ın yanı sıra, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Artvin Valisi Kemal Cirit, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz,Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Rize Ersin Yazıcı, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekteri Çetin Oktay Kaldırım, DOKA bölge il temsilcileri ile çok sayıda turizm acente sahipleri ve bazı ilçe belediye başkanları katıldı.

DOKA Kalkınma Kurulu Başkanı Zeyyat Kafkas’ın açılış konuşmasının ardından DOKA Staratejik Planlana Birim Başkanı Onur Adıyaman ve DOKA Tanıtım İşbirliği Uzmanı Fikri Akkaya ajans çalışmaları hakkında brifing verdi.

Toplantıya katılan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil de, bölgenin Arap turistler açısından cazip hale geldiğini dile getirerek, otel yapmak isteyenlere müşteri getireceklerini söyledi.

2014-1272-2

Kotil, şunları söyledi:”Arabistan’da her şey çok güzel de yazın denize girmek mümkün değil çünkü 40 derece sıcaklık var. Buraya geldikleri zaman yeşili ve denizi çok seviyorlar. Denize girmezlerse bile denizi gören evler alıyorlar, bunu gördük. Denizi görmek farklı bir olay. Dolayısıyla Doğu Karadeniz’in acayip fırsatı var, bu kişilerde de acayip para var. Buranın mütevazi yaşamına bayılıyorlar, onlar da tesettürle aileler. Burada bu durum söz konusu. Arapların özellikle körfezdekilerin Doğu Karadeniz’i sevmeleri çok gerçek bir olgu. Eğer öndeki engeller daha da kalksa, bunlar İngiltere'ye de Alplere de gitmezler. Ben de Karadenizli olarak burası gerçekten bir cennet diye düşünüyorum. Kış turizmine de Kaçkar Dağları’nda helikopterden atlıyorlar. Doğu Karadeniz’in paraya ihtiyacı var, bunu en kolay yoldan turizminden elde edebileceği gözüküyor. Bu kültür turizmi de olabilir. Bizim hamsimizi çok seviyorlar. Dolayısıyla aslında Ortadoğu’nun çok büyük uçuş potansiyeli var. Bu insanlar daha çok uçacaklar daha çok aktif olacaklar”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir